Siyah Nokta Nedir?


Siyah noktalar, cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan cilt problemleridir. Dermatologlar tarafından komedon olarak adlandırılan siyah noktalar kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar açık komedon ve kapalı komedondur. Açık komedon siyah noktalardır. Kapalı komedon ise beyaz olan noktalardır.

Siyah noktalar, cildin aşırı yağ (sebum) üretmesi sonucu oluşmaktadır. Bu yağ cilt üzerinde bulunan kirler ve ölü cilt hücreleriyle birlikte cilt gözeneklerine dolmaktadır. Havaya maruz kaldığında ise siyah ya da kahverengi bir renk almaktadır.

Hemen hemen herkesin siyah noktalar söz konusu olduğunda yaptığı bir hata, siyah noktaları sıkarak çıkarmaya çalışmaktır. Ancak, bu cilt gözeneklerine daha fazla yağın dolmasına yol açmaktadır. Bu durumda da, kısır bir döngü oluşmakta ve siyah noktalar tekrarlanmaktadır. Siyah noktaların bakterilerle dolması söz konusu ise, enfeksiyon oluşabilmektedir. Enfekte olan siyah noktaların sıkılması durumu daha da kötüleştirebilmektedir. (1)

Siyah Nokta Belirtileri

Siyah nokta nasıl anlaşılır? Siyah noktalar, cilt üzerinde meydana gelen siyah küçük noktalardır. Özellikle, yüz bölgesinde oluşan bu noktaların yoğunlaştığı alanlar burun üstü, alın ve çene üstüdür. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Pürüzlü bir cilt
 • Büyümüş cilt gözenekleri
 • Yaralar
 • Cildin soyulması

Yukarda sıralanmış olan belirtiler en genel siyah nokta belirtileridir. Bunların dışında herhangi bir belirtinin oluşması durumunda, bir doktora başvurmakta fayda vardır. (2)

Siyah nokta belirtileri hakkında geniş makalemize göz atabilirsiniz

Siyah Nokta Nedenleri

Siyah nokta neden olur? Siyah noktalar, cilt üzerinde bulunan gözeneklerin cilt yağı ve ölü hücreler sonucu tıkanması nedeniyle oluşmaktadır. (3)

Siyah nokta oluşumuna yol açabilecek bazı nedenler şunlardır:

 • Yağlı veya karma cilt
 • Hormon değişiklikleri
 • Uygun olmayan cilt bakımı
 • Alkol ve sigara (4)

Siyah nokta nedenleri daha fazla detay için

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah nokta nasıl geçer? Siyah noktaları tedavi etmek için faydalı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Cildin her gün yıkanması
 • Siyah nokta karşıtı bakım ürünlerin kullanılması
 • Uzmanlar tarafından siyah noktaların çıkarılması
 • Peeling yöntemleri (5)

Siyah nokta tedavisi konumuz için tıklayın

Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siyah nokta tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (6)

Siyah Noktanın Önlenmesi

Siyah noktalarla mücadele etmenin en doğru yöntemi, oluşmalarını engellemektir. Bu nedenle de, cilt düzenli olarak suyla temizlenmeli ve doğru cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. (7)

Siyah Noktaya Ne İyi Gelir?

Siyah Nokta Bitkisel Tedavisi

Limon ve tarçın: Limon suyuyla birlikte kullanıldığı zaman tarçın oldukça etkili olabilmektedir. Limon antibakteriyel olarak çalışırken, tarçın da kan dolaşımını hızlandırmakta ve cildi güzelleştirmektedir. Tarçınlı limon suyu hem siyah noktaları temizlemekte hem de gözenekleri sıkılaştırmaktadır.

Aloe vera: Aloe vera hemen hemen bütün cilt problemlerine yardımcı olabilen harika bir bitkidir. Siyah noktalar söz konusu olduğunda da, gözenekleri temizlemekte ve aşırı yağ üretimini kontrol altına almaktadır. (8)

Zerdeçal ve nane: Siyah noktaları temizlemeye yardımcı olan bir diğer yöntem ise zerdeçal ve nane suyu karışımıdır. Doğal bir antibakteriyel ve antimikrobiyal olan zerdeçal, nanenin cildi rahatlatma özelliğiyle bir araya gelince siyah noktalar için oldukça etkili olabilmektedir.

Domates: Siyah noktaların kurutulmasına yardımcı olması için domates bir seçenek olabilmektedir. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidan olduğu için cilt üzerinde hasara yol açan serbest radikallerle de mücadele edilebilmektedir. (9)

Yeşil çay: Antioksidan denilince yeşil çay gibisi yoktur. Yeşil çay güçlü bir antioksidan olduğu için cildi temizlemekte, kirler ve siyah noktalarla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

Çilek: Siyah noktaları temizlemek için çilek kullanmak oldukça keyifli olabilmektedir. Tıkalı olan gözenekleri temizlemeye yardımcı olan çilek, C vitamini açısından zengin olduğu için cildin kurumasını önlemekte ve cildi nemlendirmektedir.

Bal: Antibakteriyel olan bal, siyah noktalarla mücadele edebilmektedir. Limon suyu ile karıştırılınca cildi aydınlatmaya ve arındırmaya yardımcı olabilmektedir. (10)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı laurik asitten oluşmaktadır ve bu nedenle de, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Siyah noktalarla mücadele ederken aynı zamanda, cildi beslenmekte ve nemlendirmektedir.

Hint yağı: Hint yağı, siyah noktalara neden olan cilt kirlerini ve ölü cilt hücrelerini temizlemektedir. Böylece, cilt gözenekleri arındırılmaktadır. (11)

Jojoba yağı: Jojoba yağı cilt yağına oldukça benzemektedir. Bu nedenle, cilde uygulandığı takdirde, siyah noktalara yol açan aşırı sebum üretimini azaltmaktadır. Gözenekleri temizlemekte ve siyah noktalardan arındırmaktadır. (12)

Siyah Nokta Evde Tedavi Yöntemleri

Yumurta: Evde cilt bakımı yapmak için kullanılabilecek en uygun malzemelerden biri yumurtadır. Siyah noktalarla mücadele etmeye yardımcı olan yumurta, aşırı cilt yağını da önlemektedir. Yumurta akı, siyah noktaları temizlemekte ve gözenekleri sıkılaştırmaktadır.

Kil: Kil, cilt üzerinde bulunan kirleri temizlemekte ve gözenekleri arındırmaktadır. Aynı zamanda doğal bir antibakteriyel olduğu için düzenli olarak uygulandığında, siyah noktaların oluşumunu da engellemektedir. (13)

Kömür: Aktif odun kömürü son yıllarda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir malzeme halini almıştır. Siyah noktalar için kullanılmasının nedeni ise cilt üzerindeki aşırı yağı emmesi ve gözenekleri açmasıdır. Bu nedenle, cildi siyah noktalardan arındırmak için faydalı olabilmektedir.

Aspirin: Aspirin, güçlü bir antiinflamatuardır ve bu nedenle de, siyah noktalar nedeniyle kızarak ve şişen cildi rahatlatabilmektedir. Ölü cilt hücrelerini de temizleyerek cilt gözeneklerini küçültmektedir. (14)

Karbonat: Karbonat hem antibakteriyel hem de antifungal bir maddedir. Aynı zamanda, cildi temizleme kirlerinden arındırabilecek temizleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle, siyah noktalarla mücadele etmek için evde kullanılabilmektedir.

Tuz: Siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer basit ve etkili yöntemi de tuz kullanmaktır. Etkilenen alanın tuzla temizlenmesi, aşırı yağın kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel olduğu için cilt sağlığını da desteklemektedir. (15)

Süt: Siyah noktalardan etkilenen bölgeyi sütle temizleyerek arındırmak cilde oldukça iyi gelebilmektedir. Sütü cilde uygularken hafifçe fırçalayabilirsiniz. Böylece, ölü cilt hücreleri parçalanmakta ve ciltten çıkmaktadır. (16)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)