Siyah Nokta Tedavisi


Siyah nokta nasıl geçer? Siyah noktaları gidermek için bir uzmana danışmadan önce evde yapılabilecek bazı pratik yöntemler bulunmaktadır. Evde tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermemesi durumunda da bir uzmandan yardım alınabilmektedir. Siyah noktaları tedavi etmenin bazı yöntemleri şunlardır: (1)

 • Siyah Noktaları Sıkmaktan Kaçınmak

Siyah noktaları tedavi etmenin en basit yöntemi bu noktaları parmaklarla ya da tırnaklarla sıkarak çıkarmamaya çalışmaktır. Siyah noktalar her ne kadar sıkmak için cazip gelse de, cildin zarar görmesine, enfeksiyonlara açık bir hale gelmesine ve cilt üzerinde izlerin kalmasına yol açabilmektedir. (2)

 • Siyah Nokta Bantları

Siyah noktaların en sık görüldüğü alan burun üstündür. Piyasada burun üstünde bulunan siyah noktalar için tasarlanmış pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak, bunlar genellikle siyah noktaların sadece ucunu çekerek çıkarmaktadır. Geri kalan yağ, ölü cilt dokusu ve bakteriler aynı şekilde gözeneklerde kalmaya devam etmektedir. Geçici bir çözüm olarak kullanılabilse de, siyah noktaların tekrar geri gelmesini önleyememektedir. (3)

 • Aşırı Temizlikten Kaçınmak

Siyah noktaların oluşmasını önlemek için kişisel temizlik önemli bir kıstastır. Pek çok siyah noktaları engellemek için cildini çok fazla temizlemesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak, bu yöntem cildi daha da tahriş ederek belirtilerin kötüleşmesine yol açmaktadır.

Diğer yandan, siyah noktalar için yapılabilecek en doğru temizlik rutini, cildin her gün iki kez temiz suyla yıkanmasıdır. Böylece, gözeneklerin temiz kalması sağlanabilmektedir.

 • Siyah Nokta Karşıtı Bakım Ürünleri

Siyah noktaların oluşmasını önlemek için cildin her gün temiz suyla yıkanması yeterli olsa da, bazı durumlar oluşan siyah noktalarla mücadele etmek için topikal merhemlerden, peelinglerden ve temizleme jellerinden yardım alınabilmektedir.

Bu ürünler, gözeneklerde bulunan yağı ve kiri temizleyebilmektedir. Düzenli olarak bu yöntemlerden yararlanmak siyah noktaların önemli ölçüde azaltılmasını sağlayabilmektedir. (4)

 • Siyah Noktanın Çıkarılması

Evde tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ya da çok derin siyah nokta problemlerinin varlığı söz konusu olduğunda, bir dermatologdan yardım alınabilmektedir. Dermatolog özel bir alet yardımıyla siyah noktaları temizleyebilmektedir. Bu yöntem genellikle, daha büyük ve derin olan komedo isimli siyah noktalar için uygulanmaktadır.

Komedo tipli siyah noktaların evde çıkarılmaya çalışılması oldukça tehlikeli olabilmektedir. İnflamasyona, şiddetli akne ve sivilce problemlerine, cilt hücresi duvarlarının reptüre olmasına yol açabilmektedir. (5)

 • Lazer Tedavisi

Siyah noktaların oluşumunu engellemek için IPL ve LED gibi cihazlardan yararlanılabilmektedir. Bu cihazlar cilt gözeneklerini küçülterek siyah nokta oluşumunu önlemektedir. Cihazdan yayılan ışıklar, cilt yüzeyinin derinlerine inerek kollajen üretimini teşvik etmektedir. Aynı zamanda, aknelere yol açan cilt üzerindeki bakteriler de temizlenmektedir. (6)

 • Kimyasal Peeling

Kişi için oldukça rahatsız edici olan ve temizlenmemekte çok ısrarcı olan siyah nokta problemleri için bir uzman tarafından kimyasal peeling uygulanabilmektedir. Bu yöntemde, kimyasal bir çözelti cilde uygulanmakta böylece cilt altında kalan kir, yağ ve ölü cilt hücreleri cilt yüzeyine çıkartılmaktadır.

 • Mikrodermabrazyon

Diğer yöntemlere oranla daha hafif bir uygulama olan mikrodermabrazyon, bir uzman tarafından uygulanmaktadır. Güçlü bir çekme kuvveti bulunan bu aletle, cilt tabakasında bulunan kir, yağ ve ölü hücreler çekilmektedir. Siyah noktaların tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir. (7)

Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siyah nokta tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar, çoğu insanın problem yaşadığı oldukça yaygın olan bir cilt sorunudur. Adından da anlaşılacağı üzere, bunlar cilt üzerinde ortaya çıkan küçük siyah noktalardır. Temel nedeni ise aşırı sebum ve kir nedeniyle gözeneklerin tıkanmasıdır. (9)

Siyah nokta nedir? Geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Siyah Nokta Belirtileri

Siyah nokta nasıl anlaşılır? Siyah nokta, özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan küçük siyah noktalardır. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Pürüzlü bir cilt
 • Büyümüş cilt gözenekleri
 • Yaralar
 • Cildin soyulması (10)

Siyah nokta belirtileri hakkında daha fazla detay için

Siyah Nokta Nedenleri

Siyah nokta neden olur? Siyah noktalar, cilt üzerinde bulunan gözeneklerin cilt yağı ve ölü hücreler sonucu tıkanması nedeniyle oluşmaktadır. Hormon değişiklikleri, sigara, alkol, beslenme alışkanlıkları, stres ve bakteriler gibi pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. (11)

Siyah nokta nedenleri fazlası için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)