Siyatiğin Tedavisi


Siyatik nasıl geçer? Siyatik tedavisi her zaman gerekli değildir, çünkü durum genellikle altı hafta içinde doğal olarak kendi kendine düzelmektedir. Belirtileriniz şiddetli veya kalıcıysa, doktorunuz evde tedavi önlemlerini ya da ilaç ve fizyoterapi gibi tedavileri önerebilir.

Bununla birlikte, bu tedavilerin çoğunun siyatik tedavisinde tam olarak ne kadar etkili olduğu açık değildir. Az sayıda olguda, semptomlarınıza neden olduğu düşünülen spinal sorunun düzeltilmesi için ameliyat tavsiye edilebilir.

Basit Tedavi Yöntemleri

Sıkıntılı siyatik belirtilerini azaltmak için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Mümkün olduğunca aktif kalma
 • Sıcak veya soğuk kompresler kullanmak
 • Herhangi bir sırt ağrınız varsa, antiinflamatuar ağrı kesici almak (1)

Egzersiz

Siyatik varsa, mümkün olduğunca fiziksel olarak aktif kalmanız önemlidir. Yürüme ve nazikçe esneme gibi basit egzersizler, semptomların şiddetini azaltmaya ve sırtınızı destekleyen kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yatak istirahati geçici ağrı kesici olabileceği gibi, uzun süre yatak istirahati genellikle gereksiz ve yararsız olarak değerlendirilir. Siyatik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldıysanız, mümkün olan en kısa zamanda işinize dönmeyi hedeflemelisiniz.

Sıcak ve Soğuk Kompresler

Bazı insanlar ağrı olan bölgelere sıcak veya soğuk kompres paketleri kullanmanın ağrının azaltılmasına yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Dondurulmuş bezelye paketini havluyla sararak kendi soğuk kompresinizi hazırlayabilirsiniz. Sıcak kompresler genellikle eczanelerden temin edilebilir. (2)

İlaçla Tedavi

Siyatik ağrınız devamlı veya sıkıntılıysa, reçete edilebilecek çok daha güçlü ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Bazı güçlü antidepresan ilaçlar (depresyon için olan bu ilaçlar sinir ağrısının hafifletilmesinde de etkili olabilmektedirler)
 • Bazı antikonvülzanlar (bu ilaçlar başlangıçta epilepsiyi tedavi etmek için tasarlanmıştır ancak sinir ağrısının tedavisinde de yararlı olabilirler)
 • Kas spazmlarınız varsa kas spazmı giderici ilaçlar

Bu ilaçlar, özellikle uzun vadede kullanıldığında, herkes için uygun değildir; bu nedenle mevcut tüm seçenekleri doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bu ilaçların bazıları bazı insanlarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ağrıyı azaltmada etkili olmuyorsa bir uzmana sevk edilebilirsiniz. (3)

Omurilik Enjeksiyonları

Ağrı kesici diğer yöntemler başarısız olduysa ve ağrı şiddetliyse, doktorunuz spinal kortikosteroid veya lokal anestetik enjeksiyon için bir uzmana başvurabilir. Bu, doğrudan omurganızın sinirleri çevresindeki iltihaplı bölgeye güçlü antiinflamatuar ve ağrı kesici ilaçların enjekte edilmesi için yapılır. Omurga enjeksiyonları, siyatik sinir üzerindeki basıncı serbest bırakmakta ve ağrınızı birkaç ay için geçici olarak azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Fizyoterapi

Bazı durumlarda, doktorunuz sizin için uygun bir egzersiz planı önerebilir veya sizi bir fizyoterapistte yönlendirebilir. Bir fizyoterapist, sırtınızı destekleyen kaslarınızı güçlendiren ve omurganızın esnekliğini artıran çeşitli egzersizleri öğretebilir. Ayrıca, duruşunuzu nasıl iyileştirebileceğinizi ve sırtınızdaki zorlanmayı nasıl azaltacağınızı da öğretebilirler. Doktorunuz bir fizyoterapist liderliğindeki egzersiz grubu sınıfına katılmayı da önerebilir. (4)

Manuel Terapi

Elle uygulanan terapi, bir terapistin, hareket ettirmek, masaj yapmak, omurganızdaki ve etrafındaki kaslar, kemikler ve eklemlere dikkatli bir kuvvet uygulamak için ellerini kullandığı bir grup tedavinin adıdır. Çoğunlukla psikologlar, osteopatlar veya fizyoterapistler tarafından uygulanır.

Manuel terapi siyatik ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak kişi kendi başına uygulamamalıdır. Sadece egzersiz gibi diğer önlemlerin yanında kullanılmalıdır.

Psikolojik Destek

Egzersiz ve manuel terapi gibi diğer tedavilere ek, doktorunuz tedavi planınızın bir parçası olarak psikolojik terapiyi önerebilir. Bilişsel davranış terapisi gibi terapiler, durumunuz hakkında ne düşündüğünüzü değiştirerek ağrınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Sırtınızdaki ağrı çok gerçekse de, durumunuz hakkında nasıl düşündüğünüz ve hissettiğiniz durumu daha da kötüleştirebilir.

Uzun süredir ağrı varsa, ağrı ve ağrı psikolojisi hakkında grup terapisi, egzersiz, rahatlama ve eğitim kombinasyonunu içeren uzman bir tedavi programı önerilebilir. (5)

Ameliyat

Siyatik için nadiren cerrahiye ihtiyaç vardır. Ancak şu durumlarda lomber dekompresyon cerrahisi olarak adlandırılan cerrahi tedavi düşünülmelidir:

 • Kaymış disk gibi tanımlanabilen bir nedeni varsa
 • Semptomlar diğer tedavi şekillerine yanıt vermezse
 • Semptomlar giderek daha da kötüleşirse

Dekompresyon cerrahisi, aşağıdakiler gibi birkaç farklı tekniği gerektirebilir:

 • Diskektomi: Sinirlerinize değen fıtıklaşmış disk bölümünün çıkarılmasıdır. Bu, gerekli en yaygın ameliyat türüdür.
 • Füzyon ameliyatı: Yerinden çıkmış bir omurga, metal çubuklar ve vidalarla desteklenen omurga arasında bir metal veya plastik kafes kullanarak eritilebilir.
 • Laminektomi: Spinal stenozu tedavi etmek için sıklıkla kullanılan, lamina adı verilen omurga bölümünün çıkarıldığı bir işlemdir.

Birçok kişi ameliyattan olumlu bir sonuç alır ancak tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi omurga cerrahisi de bazı riskler taşır. Potansiyel komplikasyonlar, ameliyathanede bir enfeksiyon kapmak gibi nispeten küçük olanlardan, omurilik sinirlerine kalıcı hasar gibi daha ciddiye kadar değişir. Omurga cerrahisini seçmeden önce cerrahınız riskleri ve avantajları için sizi yönlendirecektir. (6)

Siyatik için hangi doktora gidilir: Siyatik veya benzeri koşullara sahip hastalar tipik olarak Ortopedi uzmanları veya Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları tarafından teşhis ve tedavi edilir. (7)

Siyatik Hastalığı Nedir?

Siyatik, alt ekstremitedeki siyatik sinirinin tahrişi sonucu oluşan bir ağrıdır. Siyatik ağrı genellikle belden (bel bölgesinde) uyluğun arkasına kadar hissedilir ve dizin altına yayılabilir. Siyatik sinir, vücudun en büyük siniridir ve düşük bel lomber omuriliğindeki sinir köklerinden başlar ve alt ekstremitede sinir uçları göndermek için kalça bölgesinden geçer. Siyatik ağrısı bazen siyatik sinir ağrısı olarak da adlandırılır. (8)

Siyatik hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Siyatiğin Belirtileri

Siyatik nasıl anlaşılır? Siyatik başlangıcı sinir sıkıştığında veya sinire bir gerginlik uyguladığında ortaya çıkmaktadır ve bu durum aşağıdakilere yol açabilmektedir:

 • Ağrı
 • Uyuşma
 • Alt sırttan yayılan ve bacaklarından birinin altına ve ayak parmaklarına dolaşan karıncalanma yaratan bir his

Bu ağrı hafif olabilir ya da çok acı verebilir. Hapşırma, öksürme veya uzun süre oturma durumun daha da kötüleşebilir.

Siyatik hastaları genel sırt ağrısına sahip olabilirken, siyatik ile ilişkili ağrı genellikle kalçayı ve bacakları sırttan çok daha fazla etkiler. (9)

Siyatiğin belirtileri daha fazlası için

Siyatiğin Nedenleri

Siyatik neden olur? Siyatik siyatik sinirinin tahriş olması nedeniyle oluşmaktadır. Prolak bir disk (kaymış disk) ise siyatiğin en yaygın nedeni olarak bilinmektedir.

Siyatiğin bilinen ortak nedenleri şunlardır:

 • Lomber spinal stenoz (bel desteğinin daralması)
 • Dejeneratif disk hastalığı (fıtık yani omurga arasında yastık gibi davranan disklerin parçalanması)
 • Spondilolistezis (bir omurganın bir başkasının önüne geçtiği bir durum)
 • Gebelik

Sırt ağrınızı kötüleştirebilecek diğer şeyler arasında aşırı kilolu olma, düzenli olarak egzersiz yapmamak, yüksek topuklu ayakkabı giymek veya çok yumuşak bir yatakta uyumak gibi durumlar sayılabilir. (10)

Siyatiğin nedenleri detayı için bakınız