Soğanın Faydaları


Hemen hemen herkes soğanın sağlık açısından çok önemli bir besin kaynağı olduğunu bilir. Soğan, hastalıklara yakalanmama noktasında ciddi katkılarda bulunur ve hastalık durumunda  iyileşme sürecini hızlandırır. Soğan özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir.

Soğanın keskin kokusu ve tüketenlerin ağızlarına ve üzerine sinmesi bazıları için itici bir durum fakat buna rağmen tüketilmesinde çok fayda vardır.

Soğan kükürt, lif,  B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun dışında faydalı diğer besin kaynaklarını da içermektedir, demir ve tiamin bunlara örnektir. İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.


soğanın sağlığa faydaları

Soğanın Sağlığa Faydaları

Soğan, içerdiği besin ve elementler sayesinde sağlığa çok faydası olan ve yılın bütün aylarında bulunması kolay olan bir şifa kaynağıdır. Kanserle mücadeleden cilt sağlığının korunmasına, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinden zayıflamaya birçok hastalıktan korunma ve hastalığın tedavisi için çok fayda sağlar.

Soğanın Enfeksiyon Hastalıklarına Faydaları: Soğanın en önemli özelliğinden bir tanesi enfeksiyon hastalıklarına ve serbest radikallere karşı çok etkili olmasıdır. Özellikle sindirim sisteminde bağırsak ve mide gibi organlarda meydana gelen enfeksiyon sorunlarına karşı çok etkilidir. Gazın giderilmesine yardımcı olur. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığının nedeni olan serbest radikallerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Bunun yanında sindirim sistemini diğer hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Soğanın Kalp Sağlığına Faydaları: Soğan potasyum, B ve C vitamini içermektedir ve bu vitaminler açısından zengindir. Doğal antibiyotik özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığına ciddi katkıda bulunur. Kanı temizleme özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Ayrıca kalp sağlığını tehdit eden ve birçok hastalığa neden olan serbest radikallerin bünyeden hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Böylece dolaylı olarak kalp sağlığının korunmasını sağlar.

Soğuk Algınlığına Soğan İyi Gelir: Kış aylarında sık sık rastlanan soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip, yüksek ateş ve benzeri hastalıkların yanında astım, bronşit gibi hastalıklara da iyi gelir. Genel anlamda solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon sorunlarını ortadan kaldırır. Öksürüğe ve yüksek ateşe karşı soğan suyu ile bal karışımı anlık sonuç verebilir. Kış aylarında soğuk algınlığından dolayı yakalandığımız hastalıklardan daha hızlı kurtulmak için bu karışımı kullanabiliriz. Hastalıkların yayılma hızını azaltır ve daha etkin bir şekilde tedavi eder.

Burun Kanamalarını Durdurabilir: Burunda meydana gelen ufak tefek kanamalar için etkilidir. Özellikle kılcal damarlardan kaynaklanan kanamaları giderebilir. Bunun için bir parça soğan buruna uygulanabilir veya soluk yoluyla kokusu kullanılabilir.

Yanıklara ve Böcek Isırmalarına Faydalıdır: Özellikle soğan suyu yanık ve böcek ısırmaları sonucu deride meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir. Soğan suyu zarar gören kısma uygulandığında biraz yanma hissi verebilir ama tedavi edici özelliği vardır. Yaralarda meydana gelebilecek olası iltihap ve enfeksiyonların oluşmasına engel olur. Mikropları kırıcı özelliğinin yanında hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak tedavi sürecini hızlandırır.

Soğan Kanser Hastalıklarından Korur: Soğanın en önemli faydalarından bir tanesi çağımızın en önemli ve ölümcül hastalıklarından kanser ve çeşitlerine karşı koruyucu özeliğinin olmasıdır. Kanser hastalığı hem çetin hem de zor bir tedavi süreci ister. Bu yüzden önemli olan bu hastalığa karşı korunmak ve önceden doğru beslenme ile hastalığa yakalanma riskini azaltmaktır. Soğan, kanser hastalığından korunmak için tüketilebilecek önemli besin kaynaklarından sadece bir tanesidir. Bütün kanser hastalıklarına neden olan en önemli etken serbest radikallerdir. Soğan ise serbest radikallerin baş düşmanlarındandır. Soğan, özellikle kolon kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda düşürür. Doğal antibiyotik özelliği ile genel anlamda vücut temizliği yapar.

Damar Sertliğine Karşı Soğan: Damar sertliğine neden olan birçok unsur olabilir. Kolesterol seviyesinin düşük olmasından, buna sebep olan genlere kadar onlarca sebebi vardır. Damar sertliği yüzünden kalp kaslarında zayıflama meydana gelir ve kalbi de etkiler. Soğan damar sertliği sorununa çözüm olabilir. Düzenli olarak soğan tüketimi damar sertliği sorunlarına yakalanma riskini azaltır ve dolaylı olarak kalp sağlığını da korur.

Soğanın Kemik Sağlığına Faydaları: Soğanın diğer bir özelliği de kemik sağlığının korunmasını sağlamaktır. Özellikle yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen kemiklerin zayıflaması ve görevini icra edememesi gibi temel sorunların giderilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak soğan veya bal ile karıştırılmış soğan suyu yaşlılık döneminde oluşabilecek kemik sorunlarına karşı etkili bir şifa kaynağı olabilir.

Şeker Seviyesini Dengeler: Soğanın en önemli görevlerinden bir tanesi de kandaki insülin seviyesini sağlıklı seviyede tutarak şeker hastalığının genel anlamda vücuda verebileceği hasarlardan sağlığı korumaktır. Soğan, kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve iyi kolesterol seviyesini de korur. Bu özelliği bile düzenli olarak soğan tüketmeye yeter ve artar bile.

Soğanın Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları: Soğan cilt ve saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Bunun yanında ağız ve diş sağlığı için önemli besinleri içermektedir. Serbest radikallere karşı öldürücü etkisinden dolayı bünyenin içinde bulunan organları, dış kısımdaki cildi ve saç sağlığını korumaktadır. Saçların ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar.


Soğan suyunun faydalarıSoğan Suyunun Faydaları:

Soğan suyunun kolay depolanması ve saklanması tüketimini teşvik etmektedir. Soğan suyu C, B6 vitaminleri ve folik asit açısından zengindir. Soğan suyunda bulunan kükürt, anti kanserojen özelliğe sahiptir. Ayrıca bol miktarda bulunan krom da kan şekerini dengelemektedir. Şimdi soğan suyunun sağlığa faydalarına bir göz atalım:

 • Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsaklarda bulunun iyi bakteriler için çok önemli olan diyet lifleri içerir. Bu özelliği sayesinde bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayının artmasına yardımcı olur. Bu bakteriler sindirimi kolaylaştırmak için önemlidir.
 • Alerjiye karşı koruyucu özelliği vardır. Soğan suyu solunum yollarından sindirim sistemine kadar olan bütün bir hat boyunca bütün organlarda meydana gelebilecek alerjilere karşı etkilidir.
 • Soğuk algınlığı ve solunum yolu bozukluklarını giderir. Özellikle çiğ olarak tüketilen soğan, solunum yollarını açar ve soğuk algınlıklarını giderir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürük ve bronşite karşı etkilidir.
 • Kemik sağlığını korumada önemli rol oynayabilir. Son çalışmalar çok fazla kemik kaybını önleyen bir bileşik içerdiğini göstermiştir. Kemik zayıflığı ve damar sertliğine karşı etkili olduğu bir gerçektir.
 • Saç sağlığına önemli katkıda bulunur. Bu konuyla alakalı yapılan bir bilimsel çalışma sonucu iki ay boyunca ayda iki kere saçlara soğan suyu uygulamanın saçların daha hızlı uzamasına yaradığı ortaya konulmuştur.
 • Cilt sağlığına önemli katkı sunar. Doku sağlığı için soğan suyu kan dolaşımını hızlandırır. Bunun yanında çiğ soğanın lapa haline getirilerek, yaralara, çıbanlara ve çillere uygulanarak tedavi edildiğini söyleyen uzmanlar vardır.
 • Şeker hastalığına karşı etkilidir ve sağlığı korur. Kan şekeri seviyesini düşürür. Soğanda bulunan kromun bunu sağladığı belirtilmektedir.
 • Düzenli olarak tüketilmesi kolesterol seviyesini dengeler.
 • Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde özofagus kanseri, renal hücreli kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve gırtlak kanseri gibi birçok kanser hastalığının riskini azaltır
 • Ağız sağlığı için çok önemlidir. Yapılan bazı araştırmalar üç dakika boyunca ağızda sakız gibi çiğnenmesi ağız içerisinde bulunan bütün zararlı bakterileri öldürdüğünü ortaya koymuştur. Bunun yanında diş sağlığı için de önemli bir şifa kaynağıdır.
 • Soğan suyu kulak ve göz sağlığı içinde kullanılmaktadır.
 • Soğanın vücut dokuları üzerinde gençleştirme özelliği vardır.
 • Diğer önemli bir özelliği içinde beyin sağlığı için önemlidir. İyi bir hafıza için düzenli olarak tüketmelisiniz.
 • Adet bozukluğunu giderir.

Kuru soğanın faydalarıKuru Soğanın Faydaları:

Kuru soğan daha çok yemeklerde ve salatalarda tüketilmektedir. Kuru soğanın yemeklerde tüketilmesi için haşlanması veya kızartılması gerekiyor. Bu durumda içerdiği bazı vitamin ve besinler etkisini yitirmektedir. Bu yüzden uzmanlar en azından ara ara çiğ olarak tüketilmesini önermektedir, böylece maksimum seviyede faydasından yararlanmak mümkün.

 • Kolesterolün dengelenmesini sağlayarak inme, felç ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kan şekerinin dengeli bir seviyede tutulmasını sağlar ve olası yan etkilerinin vereceği hasarları azaltır.
 • Sindirim sistemi için çok faydalıdır, bağırsaklardaki iltihapları temizler ve içerdiği lifler sayesinde mide sağlığını korur.
 • Cilt sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, hücrelerin yenilenmesi ve hastalıklara karşı direncini arttırır.
 • Kemik sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı iskeleti korur.
 • Cilt ve deri üzerinde meydana gelen yanık ve diğer hastalıklarda uygulanabilir.
 • Antibiyotik özelliğinden dolayı genel anlamda bünyeyi temizleme özelliği vardır. Serbest radikallere karşı çok etkilidir.
 • Ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Ağızda çiğnenerek yenildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürür.

Yeşil soğanın faydalarıYeşil Soğanın ( Taze Soğan) Faydaları:

Yeşil soğan, dünya çapında çok popüler bir besin kaynağıdır. Bu sebzenin yeşil, sarı ve kırmızı renklerde farklı varyasyonları vardır. Özellikle Çin’de çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yüksek miktarda kükürt içermektedir. C ve B2 vitaminleri açısından zengindir. Başta tiamin olmak üzere bakır, fosfor, potasyum ve krom içerir. Aynı zamanda zengin bir lif kaynağıdır.

 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kolesterol seviyesini dengeleme özelliği vardır. Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Krom içerdiği için diyabet hastalarına iyi gelir. Kan şekeri seviyesini dengeler.
 • Antibakteriyel özelliği vardır ve serbest radikallere karşı etkilidir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığını korur.
 • C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini korur ve hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olur.
 • Kanser hastalığının birçok çeşidine karşı etkilidir. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Metabolizma sağlığını korur.
 • Cilt sağlığı için faydalı bir besin kaynağıdır. Cilt kırışıklıklarını giderir.

Soğan kabuğunun faydalarıSoğan Kabuğunun Faydaları:

Soğan kabuğunun sağlık açısından faydaları olduğu birçok araştırma sonucu ortaya konulmuştur. Fakat diğer varyantlarından daha çok bazı özel durumlarda zararlarından bahsedilmektedir. Bu yüzden soğan kabuğunu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Özellikle herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyor veya tedavi aşamasındaysanız mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 • Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek taşları ve kumlarını dökme de önemli rol oynayabilir.
 • Mikrop öldürücü rolü vardır, genel anlamda vücutta bulunan mikropları kırar, kanı mikroplardan temizler.
 • Deri üzerinde meydana gelen yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Egzama ve benzeri hastalıklara iyi gelir.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırır.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur. Dolaylı olarak ruh sağlığını korur.
 • Kandaki şeker seviyesini korur ve şekerin yükselmesinden kaynaklanan sorunların yaşanma riskini azaltır.
 • Damar tıkanıklıklarını giderir.
 • Nefes darlığı sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği vardır, aynı zamanda öksürüğü de keser.
 • Grip ve nezle gibi yaygın salgın hastalıklarına karşı etkilidir.

Beyaz soğanın faydalarıBeyaz Soğanın Faydaları:

Beyaz soğanın genelde sağlığa yaptığı katkı diğer soğan türlerine benzemektedir. Birlikte tüketildiklerinde sağlığa faydalarından maksimum derecede fayda sağlanabilir. Yani diğer bir ifade ile sadece soğan veya soğan suyu tüketmek yerine beyaz soğan, taze soğan ve kırmızı soğanı aynı zamanda tüketmek birçok açıdan insan sağlığını korumada önemlidir.

 • Birçok sebze ve meyvede olan özellik beyaz soğanda da vardır: Antioksidan özelliği. Bu özellik sayesinde vücudun her köşesine kan aracılığı ile ulaşır ve serbest radikallere karşı mücadele eder.
 • Beyaz soğanın lif açısından zengin olması sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yapmasını sağlamaktadır. Bağırsak ve mide sağlığı için lifler önemlidir. İçerdiği elementler sayesinde midede bulunan asit seviyesini dengeler.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı kanı temizler ve kalp sağlığını korur.
 • Cilt sağlığına faydalıdır. Cilt hastalıklarına karşı etkili çözümler sunabilir.
 • Kemik sağlığını korumak için de düzenli olarak beyaz soğan tüketmekte fayda var.
 • Çocukların gelişme döneminde tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı damar sağlığı için önemlidir, damar sertleşmesi tıkanıklığına karşı etkilidir.
 • Soğuk algınlığından kaynaklanan grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.
 • Gözler için faydalıdır.
 • Hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur, hasar gören hücrelerin tamir edilmesine yardımcı olur.
 • Kanserle mücadele eder, kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır ve hücreler üzerindeki olumsuzlukları azaltır.
 • Kansere, özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kırmızı soğanın faydalarıKırmızı Soğanın Faydaları:

Kırmızı ve beyaz soğan içerik olarak birbirine çok benzerler fakat bazı vitamin ve mineralleri kırmızı soğan daha fazla içermektedir. Bu özelliğinden dolayı bazı farklı hastalıkların tedavisinde daha etkili sonuçlar verebilir.

 • Antioksidan özelliği diğer soğan çeşitlerine göre daha fazladır. Özellikle beyaz soğanla kıyaslandığında en az iki kat daha etkili bir antioksidandır. Bu yüzden metabolizma ve bünye için çok fazla katkıda bulunur.
 • Serbest radikallere karşı çok daha etkili mücadele edebilir.
 • Kırmızı soğan en az 25 farklı antioksidan içermektedir. Bu yüzden enfeksiyon hastalıklarına karşı çok etkilidir.
 • Kırmızı soğan kansere karşı çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kanserle mücadelede bünyeye yardımcı olur, kansere yakalanma riskini azaltır, kansere neden olan serbest radikallerden vücudu temizler. Doku, ağız, gırtlak ve mide kanserlerine karşı etkilidir.
 • Kan inceltici özelliği vardır. Yüksek miktarda tüketildiği zaman bu özelliği daha da artar, bu yüzden sürekli kan inceltici ilaç kullanan hastalar tüketimine dikkat etmelidirler.
 • Zayıflamaya yardımcı olur. Yağ yakmak için etkili bir besin kaynağıdır.
 • Kemik sağlığını korur.

Soğanın Zararları:

Soğan birçok besinin aksine diğer ilaçlarla bile tüketildiğinde herhangi bir soruna neden olmaz. Bu yüzden güvenle tüketilebilir. Çok nadir olarak;

 • Mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi özellikle kadınların hamilelik döneminde olabilir.
 • Yemek borusunda yanma hissi verebilir.
 • Hamilelik döneminde çok fazla tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Bazı uzmanlar kan şekerini düşürdüğünü söylemektedirler. Bu yüzden diyabet sorunu olanlar temkinli tüketmelidirler.

Tavsiyeler

Soğanın sağlık açısından sayısız faydası olması ve ilaç kullanan kişiler içinde ciddi bir etkisinin olmaması sürekli ve güvenle tüketilebilecek bir besin olmasını sağlıyor. Soğan bütün yıl boyunca kolaylıkla bulunabilen bir sebze türüdür. Taze olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Özellikle çağımızın hastalığı olan kanser ve türlerine yakalanma riskini azalttığı için mutlaka tüketilmesi gerekir. Çocukların kemik sağlığı ve gelişimi için çok fayda sağlamaktadır. Yaşlanmadan kaynaklanan nedenler yüzünden meydana gelen kemik hastalıklarına şifa olabilir. Bu yüzden her yaştan insanın düzenli olarak tüketmesi birçok açıdan faydalıdır.

Bunun dışında soğan suyu çok az tüketilen bir besin, bal ve diğer besin maddeleriyle karıştırılarak tüketilebilir.

 

Kaynaklar

 1. 12 Amazing Health Benefits of Spring Onions and Nutritional Value of Spring Onions
 2. Red Onions Vs White Onions, Which One’s Healthier?
 3. 10 преимуществ лука, которые, несомненно, удивят!
 4. Польза лука
 5. 32 Amazing Benefits Of Onions For Skin, Hair And Health
 6. Польза и вред репчатого лука
 7. Health Benefits of Onion
 8. 8 Great Benefits of Onions
 9. ЧУДО ПОЛЬЗА ЛУКА
 10. Вред и польза лука
 11. В чём польза лука? От лука и слёзы, от лука и здоровье.
 12. 10 Best Benefits Of Onion Juice
 13. Cancer Treatment – Onion Juice Therapy for Cancer Treatment
 14. Onion Juice For Hair Growth And Reversing Grey
 15. Onion Uses, Benefits & Side Effects
 16. Side Effects of Eating Onions

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.