Vajina kaşıntısına ne iyi gelir?


Vajinal kaşıntı genellikle rahatsız edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle oluşan rahatsız edici ve bazen ağrılı bir semptomdur. Bazı cilt hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Nadiren de, stres veya vulvar kanser nedeniyle vajinal kaşıntı gelişebilir.

Çoğu vajinal kaşıntı endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, kaşıntı şiddetliyse veya altta yatan bir durumunuz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza veya jinekoloğunuza başvurmalısınız. Doktorunuz muayene ve test yoluyla vajinal kaşınma nedeninizi belirleyebilir. Ayrıca bu rahatsızlık verici semptom için uygun tedavileri de önerebilirler. (1)

Vajina kaşıntısının nedenleri

Serviks bezleri ve vajinanın duvarları normalde berrak bir mukus üretir. Bu, doğurganlık çağındaki kadınlar arasında çok yaygındır. Bu sekresyonlar havaya maruz kaldığında beyaza veya sarıya dönüşebilir. Üretilen mukus miktarı, menstrüel döngü sırasında vücudun hormon seviyeleri değiştikçe değişir. Aşağıdaki faktörler normal vajinal akıntı miktarını artırabilir:

 • Ovulasyon (adet döngüsünün ortasında ovaryan yumurta üretilmesi ve bırakılması)
 • Gebelik
 • Cinsel ilişki

Farklı enfeksiyon türleri, vajinada kaşıntı veya anormal bir duruma neden olabilir. Anormal renkli akıntı, anormal renk (kahverengi, yeşil) ve koku ile karakterizedir. Kaşıntı veya tahriş ile ilişkilidir.

Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Enfeksiyonlar cinsel ilişki sırasında yayılır. Bunlar arasında chlamydia, gonore (GC) ve trikomoniaz bulunur.
 • Vajinal mantar enfeksiyonu, bir mantarın neden olduğu enfeksiyondur.
 • Normal bakteriler vajinada yaşar, gri akıntı ve balık kokusu oluştururlar. Buna bakteriyel vajinoz (BV) denir. BV cinsel ilişki yoluyla yayılmaz.

Vajinal akıntı ve kaşıntının diğer nedenleri şunlar olabilir:

 • Menopoz ve düşük östrojen seviyeleri, vajinal kuruluk ve diğer semptomlara (atrofik vajinit) yol açabilir.
 • Kötü kokuya neden olabilecek tampon veya yabancı cisim unutulmuş olabilir.
 • Deterjanlar, kumaş yumuşatıcılar, kadınsı spreyler, merhemler, kremler ve kontraseptif köpükler veya jölelerde bulunan ve vajina veya vajinanın çevresine tahriş edebilir kimyasal maddeler olması.

Daha az yaygın nedenler şunlardır:

 • Serviks kanseri, vajina, uterus veya fallop tüpleri
 • Desquamative vajinit ve liken planus gibi deri koşulları (2)

Vajina kaşıntısının belirtileri

Vajinal kaşınma ve iritasyon, vajinal enfeksiyonunuz olmasa bile ortaya çıkabilir. Vajinal kaşıntı ve tahriş genellikle vajinal alanı çevreleyen dış cildin karıncalanma, batma veya yanma hissi ile karakterizedir. Kaşıntı hafif ila şiddetli olabilir ve her an gelip gidebilir. (3)

Vajina kaşıntısının tedavisi

Tıbbi tedavi semptomlarınıza bağlıdır ve reçeteli ilaçlar veya kremler içerebilir. Aşağıdaki ev tedavileri belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Genital bölgenizi temiz ve kuru tutmak
 • Gevşek giysiler, gün boyunca pamuklu iç çamaşırı giymek ve vajinanın nefes almasına yardımcı olmak için mümkünse gece iç çamaşırı giymeden yatmak
 • Sabun kullanmaktan kaçınma ve bölgeyi su ile durulama
 • Ilık (sıcak değil) bir banyo almak
 • Duşlardan kaçınmak, enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan sağlıklı bakterileri ortadan kaldırır
 • Vajinanın yakınında hijyen spreyleri, parfümleri veya tozları uygulama
 • Enfeksiyon varsa, tamponlar yerine pedleri kullanma
 • Tuvaleti kullanırken temizliye dikkat etme
 • Şeker hastalığınız varsa kan şekerinizi kontrol altında tutma (4)

Vajina kaşıntısı için tedavi yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı vajinal kaşıntıyı tedavi etmek için iyi bir çözümdür. Ayrıca, vajinanızın doğal pH dengesini geri yüklemeye yardımcı olur. 2 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin. Vajinayı günde iki kez birkaç gün yıkamak için bu çözeltiyi kullanın. Ayrıca, 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve 1 çay kaşığı çiğ balı bir bardak ılık suya ekleyin ve günde iki kez için.

Tuzlu su: Tuzlu su banyosunun keyfini çıkarmak vajinal kaşıntıyı rahatlatabilir. Tuz, enfeksiyona neden olan mikropların büyümesini kontrol eder ve böylece kaşıntı ve diğer rahatsızlıkları azaltır. Bir bardak suya 1 çorba kaşığı tuz ekleyin ve kaşınızı her duyduğunuzda vajinanızın yıkanması için kullanın. Bu size anında rahatlama sağlayacaktır.

Yoğurt: Şekersiz yoğurt, vajinanın içinde ve çevresinde kaşınmayı ve yanmayı durdurmanın bir başka iyi yoludur. Aktif kültürler vücudun enfeksiyon yayılımını kontrol edebilir. Ayrıca, vajinadaki maya ve kötü bakterileri öldürmeye ve iyi bakterilerin gelişmesini teşvik etmeye yardımcı olur. Yoğurda bir tampon batırın ve iki saat boyunca bu tamponu kullanın. Rahatlamak için bunu iki kere yapın. (5)

Ginseng: Menopoz sırasında kadınsı hormonların düzenlenmesine yardımcı olur. Östrojen salgılanması azalmış kadınlarda östrojene benzer bir faaliyete sahiptir. Bu nedenle menopozal yaş grubundaysanız, ginsengi kuruluk, yanma ve vajinal kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. (6)

Sarımsak: Maya enfeksiyonları için bir diğer yaygın çare, her gün birkaç diş taze sarımsak yemektir. Bu muhtemelen kötü bir nefes verir ama aynı zamanda maya enfeksiyonunu temizlemenize yardımcı olacaktır. Bu yöntem, sarımsağın doğal antifungal, antibakteriyel ve doğal antibiyotik özelliklere sahip olması nedeniyle oldukça etkilidir.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı güçlü bir doğal mantar temizleyicidir. Temiz bir tampona birkaç damla organik çay ağacı yağı damlatın ve vajinanıza 4 saat boyunca yerleştirin. Bunu sabah ve öğleden sonraları yapın. Takılan tampon ile yatmayın. Belirtileri hafifletmek için birkaç gün yeterli olmalı.

Kızılcık: Kızılcıklar sadece mesane enfeksiyonları için değil, aynı zamanda maya enfeksiyonlarına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Vajinadaki sağlıklı pH dengesinin yükseltilmesine yardımcı olmak için şekersiz kızılcık suyu içebilirsiniz. Bu mantar enfeksiyonu ile mücadeleye yardımcı olur. (7)

Soğuk su: Su, başlamak için ilk ve en etkili evde tedavi yöntemidir. Bazen vücuttaki bu hassas cilt alanı ile kimyasallar temasa girdiğinde olduğu gibi vajinal kaşınmanın nedeni ısıdır. Soğuk su gibi basit bir şey vajinal kaşıntıdan ve yanıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Soğuk kompres, uyuşma etkisi için de kullanılabilir.

Papatya: Kaşıntı ile yanma yaşarsanız, vajinanızdaki şişme ve kızarıklığa bağlı olabilir. Papatya yatıştırıcı bir bitkidir ve buradaki yanma ve tahrişten kurtulmak için vajinal yangıyı hafifletmek için kullanabilirsiniz. Papatyayı kaynar suda 5 dakika kaynatın. Altını kapatıp soğumaya bırakın. İyice soğuduktan sonra vajinayı durulamak için bu suyu kullanabilirsiniz. Bunu günde 1-2 defa yapın. (8)

Fesleğen: Fesleğen, antibakteriyel ve antimikrobik olmasının yanı sıra, kaşıntıya neden olan bakterilerin yok edilmesinde çok yararlı olan antifungal özelliklere sahiptir. Fesleğen yapraklarını kaynatılmış suda yaklaşık 17-20 dakika demlemeye bırakın. Bu fesleğen suyunu soğutun ve günde iki kez için. Durumunuz iyileşene kadar bunu düzenli olarak tüketmelisiniz.

Bal: Bal, vajinal kaşıntıyı tedavi etmeyle ilgili başka bir ipucudur. Kaşıntıya neden olan her türlü mikrobik enfeksiyonu ortadan kaldırmada size yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Balı doğrudan bir merhem olarak etkilenen bölgeye uygulayın. Yarım saat boyunca bekleyin ve temizlemek için ılık su kullanın. Belirtileri kaybolana kadar günde iki kez veya daha fazla uygulayabilirsiniz. Ayrıca, günde 2 kez 1 su bardağı ılık suyla karıştırılmış 1 veya 2 çorba kaşığı bal tüketebilirsiniz. (9)

Biberiye: Biberiye yaprağını yaklaşık 15 dakika boyunca suda beklettiğinizde, etkilenen genital bölgeye uygulanabilecek antibakteriyel bir solüsyon elde edersiniz. Cildin etrafındaki bakteriyel durumu engellediğinden, genital tahriş için en iyi ev ilaçlarından biri olduğu bilinmektedir. Vajinal bölgenizi serin, kuru, nemli ve temiz tutmak, vajinal kaşıntıyı azaltmanın etkili bir aracıdır.

Kefir: Probiyotik bakımından zengindir. Bulunması zor olduğu için çoğu kadın tarafından genellikle göz ardı edilir. Bununla birlikte, cildin maya enfeksiyonundan kurtulmasına yardımcı olduğu için vajinal kaşıntıyı iyileştirmede de en etkili yöntemdir. Her gün 1 ila 2 bardak kefir tüketimi, vajinal kaşıntıyı hızlı bir şekilde azaltmanın etkili bir aracıdır. (10)