Veba Tedavisi


Veba nasıl geçer? Veba tedavisinde hastalar öncelikle dış ortamdan izole edilirler, başka bir deyişle karantinaya alınırlar. Bunun sebebi hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemektir. Bazı hastalar nefes almakta zorlandıkları için onlara oksijen tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra ve enfeksiyon vücuttan temizlenene kadar 2 ya da 3 gün boyunca hastalar başkalarından uzak tutulurlar.

Çoğu hasta düşük tansiyon nedeniyle şok yaşayabilir. Bu hastalar yoğun bakım ünitelerine alınarak tansiyonlarının normal seviyelere inmesi sağlanabilir.

Veba tedavisinde antibiyotikler dahil pek çok ilaç kullanılabilir. Antibiyotikler enfeksiyonun erken döneminde veba bakterilerini yok etmek için kullanılır. Bu antibiyotikler tetrasiklin içerirler ve streptomisin sülfat içeren diğer antibiyotiklerle kombinasyon halinde hastaya verilebilirler. Veba hastaları yakından takip edilir ve hastalığın ilerlemesine bir önlem olarak hastalara profilatktik antibiyotikler verilmektedir. (1)

Salgının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi hastalığın erken teşhisine bağlıdır. Antibiyotik tedavisinin uygulanması 24 saat geciktiğinde pnömonik veba hastalar için ölümcül olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda ve gebe kadınlarda streptomisin ve gentamisin antibiyotikleri önerilir. Streptomisin ve gentamisin çocuklarda da uygulanabilir. Bununla birlikte çocuklarda dozaj azaltılmalıdır. Alternatif olarak, hem yetişkinler hem de çocuklar için doksisiklin, siprofloksasin ve kloramfenikol kombinasyonu da kullanılabilir.

Büyük çaplı veba salgınlarında hem yetişkinlere hem de çocuklara oral doksisiklin ve siprofloksasin önerilir. Alternatif olarak, yetişkin hastaları tedavi etmek için kloramfenikol de kullanılabilir. Ancak, çocuklar için kloramfenikol ve siprofloksasin kombinasyonu kullanılmalıdır.

Antibiyotik tedavisinde ülkeden ülkeye farklı yöntemler izlenmektedir. Örneğin Rusya’da, siprofloksasine 15 yaşın altındaki çocuklar için izin verilmez. Bu nedenle veba için antibiyotik tedavisi, lokasyona göre biraz değişebilir. (2)

Veba hastalığı için hangi doktora gidilir? Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu veba salgınlarında Enfeksiyon Hastalıkları bölümlerinde çalışan doktorlar görev almaktadır.

Veba Nedir?

Bir zamanlar Kara Ölüm diye adlandırılan veba, yüzlerce yıldır dünyada milyonlarca insanın ölmesine yol açmış salgın bir hastalıktır. Veba, Yersinia pestis adı verilen bakterilerden kaynaklanan bir hastalıktır. Genellikle pireler yoluyla yayılır. Pireler bakterileri sıçanlara, farelere ya da diğer hayvanlara bulaştırırlar. Enfeksiyon kapan hayvanlarla temas edilmesi salgının bulaşmasına yol açar.

Veba salgınları günümüzde bir tehdit olmaktan çıkmıştır ve çok az insanı etkilemektedir. En çok Afrika ve Güney Amerika’nın kırsal kesimlerinde veba salgınları görülmektedir. (3)
Veba nedir hakkında daha fazla bilgi için

Veba Belirtileri

Veba nasıl anlaşılır? Veba başlangıcı  vebanın türüne göre farklı semptomlara yol açabilir. Hıyarcıklı veba olarak bilinen bubonik veba hastalığın en yaygın çeşididir. Bubonik vebada kasık, koltukaltı ya da boyundaki lenf bezleri şişer. Bu bölgeler dokunmaya karşı oldukça hassastırlar. Ateş, titreme, baş ağrısı, yorgunluk ve kas ağrıları bubonik vebanın diğer belirtileridir.

Septisemik veba, bubonik veba tedavi edilmediğinde görülen veba tipidir. Karın ağrısı, mide bulantısı, şok ve kangren en sık görülen semptomlardır.

Pnömonik veba akciğerleri etkiler ve kısa sürede önlem alınmazsa hastaların ölmesine neden olabilir. kanlı balgam, şiddetli öksürük, zor nefes alma, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, baş ağrısı ve zayıflık pnömonik vebanın en yaygın belirtileridir. (4)
Veba belirtileri hakkında daha fazla detay için

Veba Nedenleri

Veba neden olur? Vebaya neden olan bakteri Yersinia pestis pire gibi böceklerin ısırması yoluyla insanlara bulaşır. Hastalığı yayan pireler 200’den fazla farklı kemirgeni konakçı olarak kullanabilir. Evcil kedi ve köpekler, sincaplar, sıçanlar, fareler, tavşanlar, koyunlar ve inekler gibi pek çok hayvan pireler tarafından enfekte edilebilir.

Veba salgınlarının yaşandığı bölgeleri ziyaret etmek, açık alanlarda kene ya da pire ısırıklarına maruz kalmak vebaya yol açabilir.  Veba salgını daha çok kalabalık nüfusa sahip bölgelerde, düzgün hijyenin sağlanamadığı ortamlarda ve içme sularının kirli olduğu yerlerde görülür. Gerekli önlem alınmadığı takdirde bulaşıcı olan salgınlar pek çok insanı etkileyebilir.  (5)
Veba nedenlerinin detaylarını inceleyiniz

Veba Hastalığına Ne İyi Gelir?

Veba hastalığı bitkisel tedavisi: Veba tedavisinde çeşitli esansiyel yağlarla birlikte zerdeçal, zencefil, sarımsak, bal, civanperçemi ve fesleğen gibi bitkiler kullanılmaktadır. (6)

Veba hastalığı evde tedavi yöntemleri:

  • Vahşi hayvanlarla temas etmekten kaçınılmalıdır.
  • Önceden veba salgını olan bir yere seyahat etmekten kaçınılmalıdır.
  • Enfeksiyon kapmış hayvanlara dokunulmamalıdır.
  • Veterinerlik yapılıyorsa koruyucu kıyafetler olmadan vebalı hayvanlara yaklaşılmamalıdır.
  • Açık yara varsa mikrop kapmasını önlemek için üzeri kapatılmalıdır. (7)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)