Yasemin yağının faydaları


Yasemin esansiyel yağı, yasemin bitkisinin çiçeklerinden elde edilmektedir. Yasemin ise zeytin ailesindeki çiçekli çalılara özgü bir cins bitkidir. Yaseminler gece çiçek açmaktadır. Beyaz veya sarımsı çiçekleri güçlü ama tatlı romantik bir parfüm kokusu yaymaktadır ve üreticiler bu çiçekleri parfüm ve tütsü için bir ana madde olarak kullanmaktadır.

Kişide romantik hislerini uyandıran tatlı kokularının yanı sıra yaseminler, sağlığınız için yararlı yağları nedeniyle de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yasemin esans yağının ana bileşenleri arasında benzoik asit, benzaldehit, indol, benzil asetat, benzil alkol, öjenol, skatol, benzil benzoat ve linalol bulunmaktadır. (1)

Yasemin yağının sağlığa olan faydaları

Depresyonla mücadele eder: Yasemin esansiyel yağının aroması zihin üzerinde hoş ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir ve aktif olarak depresyonla savaşır. Bu, kişiyi daha da mutlu hissettirir ve tıpkı edebiyat ve müzik tarihinde olduğu gibi romantik ve şiirsel duyguları potansiyel olarak uyandırır. Yasemin yağının aromatik etkisi, serotonin de dahil olmak üzere vücudun belirli hormonların salınmasını uyarır ve bu da enerjinin yükselmesini, ruh halinin düzelmesini teşvik eder.

Antiseptiktir: Yasemin yağı çok iyi bir antiseptik ve dezenfektandır. Sahip olduğu benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenleri çok etkili mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve antiviral olarak bilinmektedir. Yaralara harici olarak uygulandığında, septik olmasını engeller. Tetanostan gibi potansiyel enfeksiyonları etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Aynı zamanda iç uygulamalara amacıyla solunduğunda solunum sistemindeki enfeksiyonları azalttığı bilinmektedir. Soğuk algınlığı ve öksürükleri de azaltabilmektedir. (2)

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yasemin yağı vücudun enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olmaktadır. Enfeksiyonu önlemeye ya da azaltmaya destek olduğu için bağışıklık sistemini artırmaya da etki edebilmektedir. Eğer bir enfeksiyon mevcutsa, evdeki esans yağı, iyileşme süresini kısaltır ve vücudun enfeksiyonunu azaltarak sonunda ortadan kaldırır. Bu özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında da yararlıdır.

PMS belirtilerini hafifletir: Yasemin yağı menstrüel döngünün düzenli olmasına yardımcı olur ve döngü ile sıklıkla bağlantılı olan ağrı ve iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca yorgunluk, duygusal veya hormonal dengesizlikler, ağrı ve bulantı gibi birçok PMS belirtisinin azaltılmasında da oldukça etkilidir. PMS ile ilişkili semptomların çoğunu hafifletmeye yardımcı olduğu için regl sırasında konsantre ve rahat hissetmeyi sağlar.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Yasemin yağı, akciğerler ve sinüslerde balgam ya da mukus birikiminin azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak solunum sistemini için faydalı bir hale gelir. Öksürerek ve birikimi öksürükten atarak bu durumu gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda, sistemde mevcut olan tıkanıklığı gidermeye, böylece horlamayı ve burun akıntısını azaltmayı sağlar. Yatıştırıcı özelliği kişinin solunum problemi yaşarken daha iyi dinlenmesine ve daha iyi uyumasına destek olacaktır. (3)

Enerji verir: Yasemin yağı yaymak veya cildinize sürmek, sizi uyandırmanın yanı sıra enerjiyi geliştirmeye de yardımcı olabilir. Sahip olduğu aktif maddeleri aktif öğrenme ve problem çözme için gerekli kalp atış hızını, vücut sıcaklığını ve beyin hareketi artırmaya destek olur. Banyo yaptığınızda duş jelinin içine bir miktar dâhil etmeyi deneyin ve gün içinde rahatlamanıza yardımcı olması için sabah duşuyla cildinize sürtün.

Uykusuzluğa iyi gelir: Yasemin esans yağının özellikleri dinlendirici ve kesintisiz istirahat için mükemmel bir araç olmasını sağlar. Balgam söktürücü, sakinleştirici ve aynı zamanda antispazmodik olması nedeniyle uykusuzluk problemi için de bir çare olabilmektedir. Bütün gece uykuda kalmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Uykusuzluk belirtilerinin ve uykusuzluğun azaltılmasıyla eski hayatınıza tekrar dönebilir, işinizde iyi dinlenmiş, nazik, sabırlı ve kendi hayatınızda olduğu kadar üretken olabilirsiniz.

Spazmla mücadele eder: Yasemin esans yağı, spazmları rahatlatmaktadır. Spazmodik öksürük, kramp, konjesyon, astım, nefes darlığı ve spazmodik kolera gibi durumlarda hızlı dinlenme imkanı sunar. Ayrıca bağırsak kramplarını ve vücudun diğer bölgelerinde spazmlardan kaynaklanan ağrıları da hafifletir. Spazmlar zararlı, yıkıcı ve ölümcül olabilir, bu nedenle böyle ciddi durumları rahatlatan maddelerin önem görmesi gerekir. (4)

Doğum sürecine destek olur: Yasemin esansiyel yağı, doğum sürecinde ve doğumdan önceki günlerde gerek duyulan ciddi doğum ağrılarını azaltmada uzun bir geçmişe sahiptir. Yasemin yağının doğum sonrası iyileşme sürecine yardımcı olduğu ve iyileştirici niteliklerinin doğum sonrası depresyondaki mücadeleye de yardımcı olabileceğine dair birçok kanıtı bulunmaktadır.

Cilt sağlığını destekler: Yasemin esansiyel yağı, cilt bakımı amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle kuru veya kurutulmuş ciltten muzdarip olanlarda cilt nemini dengelemek için etkili olmaktadır. Yasemin esans yağı antiseptik özelliklerinden dolayı egzama veya sedef hastalığı gibi dermatolojik durumların tedavisinde de kullanılır. Yasemin esans yağı, bazı insanlarda hassasiyete neden olabilir, bu nedenle topikal olarak uygulamadan önce bir noktada tahriş testi yapılması gerekir. (5)

Yaralara ve izlere iyi gelir: Yasemin yağı, yara izlerinin ve kesik izlerinin görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir. Yasemin esans yağı genel bir nemlendirici veya bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında bir iyileştirici etkiye sahiptir; bu da özellikle düzenli olarak kullanırsanız cilt üzerindeki lekeleri ve izleri yok eder.

Afrodizyaktır: Yasemin uçucu yağı afrodizyak olma özelliği taşıdığı için geleneksel olarak özellikle Orta Doğu’da ve Hindistan’da kullanılmaktadır. Tutku ve arzunun artmasının yanı sıra erkeklerde cinsel soğukluğu azaltmak için çalıştığı söylenmektedir. (6)

Yasemin yağının zararları

Hamileler yasemin esans yağı kullanmaktan kaçınmalıdır, çünkü emenagog (adet kanamasını uyarıcı madde) olarak bilinmektedir. Ayrıca, çok rahatlatıcı ve sedatif olma özelliği taşımaktadır, bu nedenle ağır dozlardan kaçınılmalıdır. Yine, yasemine alerjisi olanlar yasemin yağını kullanmaktan kaçınmalıdır.

Yasemin esansiyel yağı zehirsizdir ve tahriş edici değildir, ancak bazı insanlar yağa alerji geliştirebilir. Emenagog olarak önemli bir özelliğe sahip olduğu için (hamilelikte ve rahimde kan akışını tetikler) hamile kadınlar yasemin yağı kullanırken dikkatli olmalıdır. Dinlendirici özelliğinden dolayı aşırı miktarda kullanılırsa, yasemin yağı konsantrasyonu engelleyebilir. (7)

Tavsiyeler

 • Cilt üzerine daha uzun süreli uygulama yapmak için, buğday tohumu yağı ile eşit miktarda karıştırın.
 • Yasemin esans yağını gerektiğinde doğrudan cilde uygulayın.
 • Sakinleştirici tatlı bir aroma ortamı için seyreltilmemiş şekilde bir difüzör içine yerleştirin.
 • Yasemin yağı tıkanıklığı veya öksürükleri azaltmak için direkt olarak teneffüs edilebilir.
 • Yasemin yağı, oldukça fazla sayıda kozmetik ürünlerde kullanılır; bu da onu cildinizi ve saçınızı tedavi etmede mükemmel bir ürün haline getirir.
 • Stres ve gerginliği gidermek için banyo suyuna birkaç damla yasemin yağı ekleyin.
 • Günlük cilt yenilenmesi için favori el losyonunuza birkaç damla yağ ekleyin.
 • Kas ağrıları ve ağrılar için sütün içine birkaç damla ekleyin ve etkilenen bölgelere sürtün.
 • Bitkinlik hissini geçirmek için pamuk topuna birkaç damla koyun ve birkaç dakika boyunca teneffüs edin.
 • Yatak odasında bir canlılık yaratmak için, saksı kabına az miktarda yağ koyun.
 • Huzurlu bir gece uykusu için aromaterapi olarak kullanın.
 • Burun ve solunum yollarını temizlemek için sıcak suya birkaç damla yasemin esans yağı ekleyip teneffüs edin.
 • Bergamot, portakal, lavanta, gül, gül ağacı ve sandal ağacı yağı yasemin yağıyla harmanlamak için kullanılabilecek diğer yağlardır. (8)

Topikal: Doğrudan istenilen alana 2-4 damla uygulayın. En hassas cilt hariç seyreltme gerekli değildir. Gerektiği gibi kullanın.

Aromatik: Günde üç defa 1 saate kadar yayılır.

Dikkat: Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.

Saklama: Serin ve karanlık bir yerde saklayın. (9)