Yoganın Faydaları


Eğer yoga tutkunuysanız, şimdiye kadar yoganın faydalarını zaten görmüşsünüzdür. Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan hastalıklara daha az yakalanmış, uyku sorunu yaşamamışsınızdır. Ama yoga hakkında bazı şüpheleriniz varsa bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Yoga aslında doğu kökenlidir fakat yoganın sağlığa faydaları hakkında batıda daha fazla araştırma yapılmıştır. Avrupada yoga hakkında yapılan birçok bilimsel araştırma, yoganın kronik ağrıları iyileştirdiğini, bazı hastalıklara iyi geldiğini ortaya koyan sonuçlara ulaşmışlardır.

Yoga daha çok vücut hareketlerini kapsadığı için günümüzde giderek yayılmakta olan kas hastalıklarına karşı korunmak için sağlık uzmanları tarafından önerilmektedir. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren ve tabletlerle dolaşan insanoğluna teknoloji yeni hastalıklar hediye etmekte. Hareketsiz kalan yeni nesiller, doğal olarak belirli bir yaşta başta kas hastalıkları olmak üzere sindirim sistemi, kalp gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Bu noktada ise yoga devreye giriyor.


Yoganın Sağlığa Faydaları

Yoga daha çok beden eğitimi olarak görünmesine rağmen, ruh sağlığına faydalıdır. Yoga yardımıyla dışarı atılan negatif enerji kişinin mutlu olmasını sağlar. Günümüzde ister istemez yaşadığımız ortamlardan negatif enerjiler alırız ve bu enerji olumsuz düşüncelere neden olabilmektedir. Yoga yardımıyla bu duygulardan kurtularak mutluluğu yakalamak mümkün.

Bunun dışında yoganın fiziki faydaları da vardır. Kalp sağlığından sindirim sistemi sağlığına, omurilik sağlığından zihin sağlığına kadar yoga çok geniş yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur. Şimdi detaylı olarak yoganın faydalarına bakalım:

Yoga Esnekliği Arttırır: Yoga vücut esnekliğinin artmasını sağlar. Düzenli olarak yoga yapıldığında kademeli olarak vücudun esnediğini farkedersiniz. Daha önce yapılmasını imkansız gördüğünüz birçok hareketi yapma kabiliyeti kazanırsınız. Bu da kas sağlığına faydalıdır.

Kas Gücünü Arttırır: Güçlü kasların oluşmasını sağlayan yoga özellikle sırt ve artrit ağrılarının giderilmesine iyi gelir. Yoga düzenli olarak yapıldığında kasların dayanma gücü artar.

Denge İlişkisi: Bazı meslekler sürekli aynı hareketi defalarca yapmayı gerektirir. Ofis ve masa başı işleri gibi. Bu işlerde genelde kafa öne eğik pozisyonda olur ve belirli bir süre sonra boyundan başlayan kas ağrıları giderek bütün vücudu kaplar. Bu hastalıkların ilerleyen dönemleri vücut dengesini bozar. Fakat düzenli olarak yoga yapmak denge kaybı hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan kamburluk sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Kıkırdak ve Eklem Sağlığı: Eklem ve kıkırdak sağlığına yoganın katkısı inanılmazdır. Eklem ve kıkırdaklar bir sünger gibidir. Sıkıldığında içerisinde bulunan sıvıyı dışarı atar ve açıldığında yeni sıvı alır, bu yeni besinler alması anlamına gelir. Böylece kıkırdaklar ve eklemler besin eksikliğinin neden olduğu hastalıklardan korunmuş olur. Bunun yanında kıkırdak ve eklemler sürekli hareket halinde olduğu için farklı hastalıklara yakalanamazlar.

Kemik Sağlığına Yoga Faydalıdır: Yoganın içerdiği yüzlerce egzersiz kemik sağlığına faydalıdır. Yogada bulunan bir çok duruş şekli kişinin kendi ağırlığını kaldırmaya yöneliktir. Böylece doğal bir şekilde yapılan egzersizler kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar yoganın yaşlılığa bağlı kemik hastalıklarına yakalanama riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Kan Akışını Hızlandırır: Yogada yapılan spesifik hareketler kan dolaşımının bütün vücutta sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Beyinden ayaklara kadar düzenli olarak kan dolaşımı sağlar. Bunun diğer bir avantajı da kan akışı aracılığıyla oksijenin bütün organlara  ulaşmasıdır. Yapılan klinik araştırmaları böbrekle alakalı veya diğer hastalıklardan dolayı bacaklarda meydana gelen şişmelere karşı yoganın kan akışını düzenlemesi şişmelerin hafiflemesini sağlamaktadır. Yoganın kan dolaşımını arttırması kan pıhtılaşmasına da engel olmaktadır.

Kalp Sağlığına Faydaları: Düzenli olarak yapılan yoga hareketleri kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Bu da kalp krizi riskini azalttığı gibi depresyonla mücadeleyi arttırır. Yoga ayrıca kalp ritimlerini düzenleyerek kalbin farklı olumsuz koşullarda direncini arttırmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür: Eğer yüksek kan basıncı sorunları yaşıyorsanız, yoga sizin için alternatif tedavi metodu olabilir. İngiliz, The Lancet dergisinde yayınlanan bir makalede yoganın kan basıncını büyük ölçüde düşürmeyi başardığı belirtilmiştir.

Böbrek Üstü Bezleri Düzenler: Yoga kortizol seviyesini düşürür. Böbrek üstü bezlerinin sağlığının bozulması başta böbrekler olmak üzere genel vücut sağlığını tehdit eder. Bunun yanında böbrek üstü bezlerinin doğru çalışmaması beyinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Yoga böbrek üstü bezlerin sağlığını koruyarak ciddi anlamda sağlığımıza katkıda bulunduğu gibi çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Mutlu Olmak İçin Yoga: Genel anlamda spor yapmak stres ve depresyonla mücadelenin en önemli metodlarından bir tanesidir. Yoga yaparak enerji dışarı atılır ve yeniden vücut enerji toplayarak sürekli zinde kalır. Hareketsiz kalan vücut düşünülenin aksine çok daha fazla yorulur, özellikle zihinsel yorgunluk zirve yapar ve stresten kaynaklanan depresyon meydana gelir. Bu yüzden vücut enerjiyi sürekli doldur boşalt yapmalıdır. Yoga işte bu noktada önemli rol oynar.

Yoga Kan Şekerini Düşürür: Yoga kan şekerini düşürmeyi sağlar. Yoganın, kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürücü kilo kaybını teşvik ve insülin etkilerine duyarlılığı arttırıcı fonksiyonları vardır. Bütün bu özellikleri kan şekeri seviyesini aşağıya çekmesini sağlar.

Motivasyon: Yoganın önemli bileşenlerinden bir tanesi motivasyonu arttırmasıdır. Düzenli yoga koordinasyonu hafıza, bellek hatta IQ ya da etki etmektedir.

Yoganın Diğer Faydaları

 • Merkezi sinir sistemi üzerine direkt etki eden yoga, stres durumlarında sinirlerin dayanma gücünü artırır. Yoga düzenli nefes alıp verme işlemini sinirlerin gevşemesini sağlar.
 • Yoganın içerdiği yüzlerce hareket her yaştan insanın uygulamasını mümkün kılmaktadır. Bu yüzden her yaştan insan yapabileceği nadir bedensel ve ruhsal aktivitedir.
 • Düzenli olarak yoga yapmak uyku sorunlarının ortadan kalkmasını sağladığı gibi uyku düzeni oluşturmanızı sağlar.
 • Mesaisinin büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında, masa başında veya direksiyonda geçiren kişilerin baş kasları zamanla zayıflar ve bacaklar güçsüzleşir, düzenli yoga yapmak ilerde meydana gelebilecek bacakla ilgili hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Yoga astıma iyi gelir. Yoganın astıma faydalı olduğunu birçok sağlık uzmanı söylemektedir. Yoga ciğerlerin çalışmasını ve solunum yolları kaslarının güçlenmesini sağlayarak astım hastalığının semptomlarını azaltır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan yoga, genel anlamda hastalıklarla mücadeleyi arttırır.
 • Sindirim sistemine faydalı olan yoga, bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Yoganın bağırsak hareketlerini arttırması aynı zamanda zayıflamayı kolaylaştırır. Bunun yanında düzenli olarak yoga yapmak kaslardaki yağların erimesini sağlayabilir.
 • Özgüveni arttırır. Yoga yapmak vücut ve ruh sağlığını korumaya faydalıdır. Sağlam ruh ve vücut kişinin kendine olan güvenini arttırmayı sğlar.
 • Bazı kaynaklar yoganın sinüzite iyi geldiğini belirtmektedir.
 • Yoganın diğer faydası da alerji ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumasıdır. Yoga yapılırken ter atmak vücuttaki alerjiye neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar.

Yoganın Zararları

Yoga bilinen yüzlerce hareketten oluşur ve bu vücut hareketleri her yaşa hitab eder. Düzenli olarak yoga yapmak sağlık açısından birçok avantaj sağlar, fakat yanlış uygulamalar ve aşırıya gitmek bazı sorunlara neden olabilir.

Eğer tıbbi amaçlı yoga yapmak istiyorsanız uzmanından yardım almanızı öneririz.


Tavsiyeler

Amerikada yoga bazı kas ve kemik hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Ülkemizde ise yoganın geçmişi çok fazla olmasa da gün geçtikçe popüler olmaya devam etmekte. Halbuki yoganın özellikle bulunduğumuz çağda hayatın bir parçası olması gerekiyor.

Kaynaklar

 1. 5 Surprising Health Benefits of Yoga
 2. Yoga: Fight stress and find serenity
 3. 5 Surprising Health Benefits Of Yoga
 4. Health Benefits of Yoga explained
 5. Pilates and yoga – health benefits Listen
 6. 38 Health Benefits of Yoga

 

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.