Yumurtalık Kanseri Nedir?


Yumurtalık kanseri yumurtalıkların birini veya her ikisini birden etkileyebilen bir kanser çeşitidir. Yumurtalıklar, kadın üreme sisteminde iki adet bulunmaktadır. Menstruasyon yaşındaki kadınlarda ayda bir olmak üzere yumurtaları serbest bırakmaktadır. Bu süreç ise yumurtlama olarak bilinmektedir.

Kadınlar arasında sık görülen kanser çeşitleri arasında ilk sıralarda bulunan yumurtalık kanseri çoğu zaman, menopoza girmiş olan kadınlarda görülmektedir. Bu durumda bir genelleme yapmak gerekirse, özellikle 50 yaşın üzerindeki kadınları etkilemektedir, ancak her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Yumurtalık kanseri, üreme sistemine ve rahime (uterus), vajinaya ve karın dahil olmak üzere çevredeki diğer bölgelere yayılabilmektedir.

Çoğu vakada henüz erken aşamadayken herhangi bir belirtiye yol açmamaktadır ya da geliştiği takdirde, yumurtalık kanserinin belirtileri, genellikle diğer sık rastlanan sağlık sorunlarında hissedilen belirtilere benzer belirtilere neden olmaktadır. Bu nedenle, ne yazık ki kanser ancak daha ileri bir aşamaya geçtiği zaman teşhis edilmektedir. (1)

Yumurtalık Kanseri Tipleri

Yumurtalık kanseri kendi içinde farklı tiplere ayrılmaktadır ve şunları içermektedir:

Epitelyal tümörler: Bu en yaygın olarak görülen yumurtalık kanseri tipidir. Yumurtalık kanserleri vakalarının yüzde 85 ila 90’ını oluşturmaktadır. Kanser yumurtalığın dışını çevreleyen hücrelerde gelişmektedir.

Germ hücreli tümörler: Kanser yumurtalık hücrelerinde ortaya çıkmaktadır ve genellikle genç kadınlarda görülmektedir.

Stromal tümörler: Yumurtalık kanserinin bu tipi, yumurtalığı bir arada tutan ve kadın hormonları üreten hücrelerde başlamaktadır. (2)

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır? Yumurtalık kanseri başlangıcında genellikle herhangi bir belirti yaşanmamaktadır. Kanser ilerlemeye başladığı takdirde ise oluşabilecek belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Abdominal şişkinlik
 • Hızlı dolgunluk hissi (ufak öğünlerden sonra)
 • Sık veya acil idrara çıkma
 • Sırt, karın ya da pelvik ağrı
 • Kabızlık veya ishal
 • Menstrüel düzensizlikler
 • Yorgunluk
 • Hazımsızlık
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Açıklanamayan kilo kaybı veya kilo alımı

Yukarıda sıralanmış olan belirtiler diğer pek çok sağlık problemi nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, doktor kontrollerini göz ardı etmemekte fayda vardır. (3)

Yumurtalık kanseri belirtileri daha fazla detay için

Yumurtalık Kanseri Nedenleri

Yumurtalık kanseri neden olur? Yumurtalık kanseri yumurtalıklarda bulunan hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümeye başlaması ve zamanla birikerek tümörü oluşturması nedeniyle gelişmektedir. Riski artıran faktörler ise şunlardır:

 • 50 yaşın üzerinde olmak
 • Ailede yumurtalık, meme veya bağırsak kanseri öyküsü
 • Genetik mutasyonlara sahip olmak
 • Erken yaşta menstrüasyon yaşamak, geç yaşta menopoza girmek
 • Çocuk sahibi olmamak ya da kısırlık
 • Hormon tedavisi
 • Doğurganlık tedavisi görmüş olmak (4)

Yumurtalık kanseri nedenleri hakkında geniş bilgiye buradan göz atabilirsiniz

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri nasıl geçer? Yumurtalık kanseri için uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri hastanın yaşına, genel sağlığına ve kanserin yeriyle büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri aşağıda sıralanmış olanları ya da bunların bir kombinasyonunu içerebilmektedir:

 • Yumurtalık kanseri ameliyatı
 • Kemoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Hedefli terapi
 • Radyasyon tedavisi
 • Palyatif bakım (5)

Yumurtalık kanseri tedavisi ayrıntılı konumuza tıklayarak ulaşabilirsiniz

Yumurtalık Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yumurtalık kanseri tanısı ve tedavisi için kadın hastalıkları ve doğum, jinekoloji, genel cerrahi, tıbbi onkoloji ve radyoloji bölümlerine başvurulabilmektedir. (6)

Yumurtalık Kanserine Ne İyi Gelir?

Diğer kanser türleri gibi yumurtalık kanseri de tıbbi açıdan oldukça ciddi bir sağlık durumudur ve hayati tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle, bitkisel tedavi ve evde tedavi yöntemlerini denemeden önce mutlaka bir uzman tavsiyesi almanız gerekir.

Yumurtalık Kanseri Bitkisel Tedavisi

Zencefil: Yapılan araştırmalara göre, zercefil kanserle mücadele etmeye yardımcı olabilen bir bitkidir. Zencefil sadece kanserli hücleri öldürmekle kalmamakta aynı zamanda hastanın kanser tedavisine karşı dirençli kalmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle, yumurtalık kanseri için de bir seçenek olabilmektedir. (7)

Zerdeçal: Zencefille aynı aileden olan zerdeçal da kanserle mücadelede oldukça başarılı olabilmektedir. Doğal bir antienflamatuvar olan zerdeçal, yumurtalık kanserinin yayılmasını önleyebilmektedir. (8)

Nane çayı: Yumurtalık kanseri ve tedavisi nedeniyle hasta sık sık mide bulantısı yaşayabilmektedir. Bu durumda nane çayı oldukça etkili bir rahatlatıcı olarak çalışmaktadır. Antioksidanlar açısından zengin olan nane çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olabilmektedir. (9)

Kırmızı soğan: Soğan, yumurtalık kanseri ile mücadeleye etmeye yardımcı olabilecek kuersetin, apigenin ve antosiyanin gibi güçlü kimyasalları içermektedir. Özellikle kırmızı soğan yüksek oranda antioksidan da barındırmaktadır. Kanserin hızla ilerlemesine engel olmak için faydalı olabilmektedir. (9)

Yeşil çay: Yeşil çayın antioksidanlar açısından oldukça güçlü bir çay olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de kanserle mücadele etmek için birebirdir. Herhangi bir risk faktörüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yumurtalık kanserini önlemek için yeşil çaydan faydalanabilirsiniz. (10)

Ginkgo biloba: Yumurtalık kanseriyle mücadele etme söz konusu olduğunda ginkgo biloba bitkisinden de faydalanılabilmektedir. DNA yapısını onararak gen ve tümör mutasyonlarını baskıladığı düşünülmektedir. Hem yumurtalık kanserinden korunmaya yardımcı olmakta hem de kanserin hızını yavaşlatmaktadır. (11)

Keten tohumu: Keten tohumu yumurtalık kanseri için etkili olabilecek doğal bir tedavi yöntemidir. Keten tohumu, kanser oluşumunu önlemeye ve kanserin yayılmasını engellemeye yardımcı olan doğal bileşikler açısından oldukça zengindir. (12)

Soya: Soya bazlı ürünlerin bazı kanser türleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Özellikle yumurtalık kanseri söz konusu olduğunda, soyalı ürünlerde bulunan izoflavonlar kanser hücrelerinin yayılmasını durdurabilmektedir.  Aynı zamanda, kanser tedavisine karşı vücudun direncini de artırabilmektedir. (14)

Yumurtalık Kanseri Evde Tedavi Yöntemleri

Balık: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık, başta kalp olmak üzere pek çok organın sağlığı için oldukça önemli olabilmektedir. Bununla birlikte, omega-3 yağ asitlerinin anti-anjiyojenik özellikleri bulunmaktadır ve bu nedenle de yumurtalık kanseriyle mücadele edilmesini desteklemektedir. (15)

Su: Yumurtalık kanseri bağırsak sistemini etkileyebilmekte ve ishal ya da kabızlık gibi belirtilere yol açabilmektedir. Bu nedenle, sıvı kaybını engellemek için bol sıvı tüketimine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Yeterli miktarda su içmek sindirim sistemini desteklemekte, kabızlığı ve sıvı kaybını önlemektedir. (16)

Güneş ışığı: Yumurtalık kanseriyle mücadele ederken yardımcı olabilecek en basit yöntem güneş ışığıdır. Yapılan bazı çalışmalara göre, güneş ışığının temin ettiği D vitamini, yumurtalık kanseri için oldukça güçlü bir savaşçıdır. (17)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)