Yumurtalık Kanseri Tedavisi


Yumurtalık kanseri nasıl geçer? Yumurtalık kanseri için uygulanabilecek tedavi seçenekleri, yumurtalık kanserinin tipine, evresine ve yayılıp yayılmamasına bağlı olmasının yanı sıra, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak da belirlenmektedir.

Yumurtalık kanseri için genellikle üç temel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kemoterapi ile kombine edilen cerrahi, hastalığın en erken aşamaları için en yaygın olarak kullanılan tedavi şeklidir. Radyasyon tedavisi ise yaygın olarak kullanılmamaktadır, ancak kanseri abdominal bölgelere yayılmış olan kadınlarda bir seçenek olarak görülebilmektedir. (1)

Yumurtalık kanseri tedavisi daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanabilmektedir:

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı

Yumurtalık kanserini tedavi etmek için uygulanabilecek bazı cerrahi seçenekler şunlardır:

Yumurtalığın sadece birini çıkarılması: Bu cerrahi yöntem yumurtalık kanseri sadece bir yumurtalıkta gerçekleştiğinde ve diğer alanlara yayılmadığında, henüz erken evredeyken yapılabilmektedir. İşlem sırasında fallop tüpü çıkarılmaktadır. Sonrasında çocuk sahibi olma ihtimali hala varolabilmektedir.

Her iki yumurtalığın da çıkarılması: Kanser eğer iki yumurtalıkta birden gelişmişse, cerrah tarafından her iki yumurtalık da alınabilmektedir. İşlem sırasında iki fallop tüpü çıkarılmaktadır. Sonrasında rahim bırakılmaktadır. Bu nedenle, farklı yöntemlerle doğurganlık ihtimali varolabilmektedir.

Yumurtalıklarla birlikte rahmin de çıkarılması: Eğer yumurtalık kanseri çok ilerlemişse ve çocuk sahibi olmamayı tercih ediyorsanız, cerrah tarafından yumurtalıklar, rahim ve çevresinde bulunan lenf bezleriyle yağlı karın kasları da alınmaktadır.

İleri seviye kanser ameliyatı: Kanserin çok ilerlemiş olması durumunda, kemoterapi sonrasında kalan kanserli dokuların alınması için ameliyatı önerilebilmektedir. (2)

Kemoterapi

Kanser türlerinin hemen hemen hepsinde uygulanan bir tedavi yöntemi olan kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek ve ilerlemesini engellemek için kullanılan kimyasal ilaçları içermektedir. Bu ilaçlar bazen damar içine enjekte edilmektedir, bazense ağız yoluyla alınmaktadır. Diğer bir seçenek ise ilaçların doğrudan karın içine enjekte edilmesidir.

Yumurtalık kanserinde kemoterapi genellikle ameliyattan sonra geri kalan kanserli hücreleri öldürmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kanserli hücrelerin küçültülmesini ve kolayca alınmasını sağlamak için ameliyattan önce de uygulanabilmektedir. (3)

Radyasyon Tedavisi

Hemen hemen bütün kanser türlerinde radyasyon tedavinin bir parçası haline gelmektedir. İşlem sırasında radyasyon makinesi kullanılarak X-ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü ışınlar kanserli hücrelere yönlendirilmektedir. Böylece kanserili hücreler ölmekte ve büyüyememektedir. Genellikle ameliyattan sonra uygulanmaktadır. (4)

Hormon Tedavisi

Yumurtalık kanserinde rolü bulunan östrojen hormonu seviyelerinin kontrol altında tutulmasını sağlamak için hormon tedavisi uygulanabilmektedr. Östrojenin kanser hücrelerine ulaşmasını önlemek için tedavi planına hormon tedavisi eklenebilmektedir. Böylece, kanserli hücrelerin büyümesi yavaşlatılmaktadır. (5)

Hedefe Yönelik Tedavi

Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise hedefli tedavidir. Bu tedavinin amacı kanserli hücreler içinde meydana gelen değişiklikleri kontrol altına almaktır.

Hedefe yönelik tedavi ilaçları genellikle, ilk tedaviden sonra nükseden yumurtalık kanserin veya başka tedavilere dirençli olan kanserin tedavisi için olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. (6)

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (7)

Yumurtalık Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yumurtalık kanseri tanısı ve tedavisi için kadın hastalıkları ve doğum, jinekoloji, genel cerrahi, tıbbi onkoloji ve radyoloji bölümlerine başvurulabilmektedir. (8)

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklarda gelişen bir kanser türüdür. Anormal doku büyümesi (malign tümör) sonucunda gelişmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında üçüncüdür. Bununla birlikte, kadınlarda kanser ölümleri sıralamasında ise beşinci sırada gelmektedir. (9)

Yumurtalık kanseri nedir? Kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır? Yumurtalık kanseri başlangıcında genellikle herhangi bir belirti yaşanmamaktadır. Diğer yandan, oluşabilecek belirtiler arasında ise abdominal şişkinlik, doluluk hissi, acil ve sık idrara çıkma, sırt, karın ya da pelvik ağrı, kabızlık veya ishal, menstrüel düzensizlikler ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler bulunmaktadır. (10)

Yumurtalık kanseri belirtileri hakkında detaylı konumuzu inceleyebilirsiniz

Yumurtalık Kanseri Nedenleri

Yumurtalık kanseri neden olur? Yumurtalık kanseri yumurtalıklardaki hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümeye başlaması ve zamanla birikerek tümörü oluşmasıyla gelişmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de riski artırabilecek bazı faktörler arasında genetik yatkınlık, aile öyküsü, artan yaş, hormonal değişiklikler, tıbbi geçmiş, sigara ve aşırı kilo bulunmaktadır. (11)

Daha fazla yumurtalık kanseri nedenleri için tıklayın

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)