Zehirlenmeye ne iyi gelir?


Gıda zehirlenmesi, kirlenmiş yiyeceklerden kaynaklanan bir sağlık problemidir. Genellikle ciddi değildir ve çoğu insan tedavi olmadan birkaç gün içinde iyileşir.

Gıda zehirlenmesinin çoğunda gıdalar, Salmonella veya Escherichia coli (E. coli) gibi bakteriler veya Norovirüs gibi bir virüs ile kirlenmiş olur. (1)

Zehirlenmenin nedenleri

Bakteriler

Bakteri, gıda zehirlenmesinin en yaygın sebebidir. Tehlikeli bakterileri düşünürken E. coli, Listeria ve Salmonella gibi isimler akıllara gelir. Salmonella, ciddi gıda zehirlenmesi vakalarının en büyük suçlusudur. Campylobacter ve C. botulinum (botulizm), beslenmemizde daha az bilinen ve potansiyel olarak öldürücü bakterilerdir.

Parazitler

Parazitlerin sebep olduğu gıda zehirlenmesi, bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi kadar yaygın değildir, ancak gıda yoluyla yayılan parazitler hala çok tehlikelidir. Toksoplazma, gıda zehirlenmesi vakalarında en çok görülen parazittir. Kedi tuvalet kutularında bulunur. Parazitler sindirim sisteminizde yıllarca fark edilmeden yaşayabilir. Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olanlar ve hamile kadınlar, parazitler bağırsaklarında kaldıklarında ciddi yan etkilere neden olurlar.

Virüsler

Gıda zehirlenmesine bir virüs neden olabilir. Norwirus virüsü olarak da bilinen Norovirus, her yıl 19 milyondan fazla gıda zehirlenmesine neden olur ve nadir durumlarda ölümcül olabilir. Sapovirus, Rotavirus ve Astrovirus benzer belirtiler getirir, ancak daha az yaygındır. Hepatit A virüsü, yiyecek yoluyla bulaşabilen ciddi bir durumdur. (2)

Zehirlenme Nedenleri daha fazla detay için

Zehirlenmenin belirtileri

Çoğu nedenden kaynaklanan gıda zehirlenmesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Karın krampları
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal

Bununla birlikte, semptomlar nadiren kötüleşebilir. Diğer semptomlar şunları içerir:

 • Dışkıda kan veya kusma
 • Susuzluk
 • Yüksek ateş
 • 3 günden fazla süren ishal
 • Baş ağrısı
 • Zayıflık
 • Bulanık görüş
 • Ekstremitelerde uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi
 • Şişkinlik
 • Karaciğer sorunları
 • Böbrek sorunları
 • Reaktif artrit
 • Nöbetler
 • Ölüm

Gıda zehirlenmesinin belirtileri bazen zehir etkilenen organ sistemine bağlıdır; Örneğin nörolojik sistem böcek ilacı ve botulinum toksini gibi nörotoksinler tarafından değiştirilebilir.

Bir grup insan, benzer yiyecekleri yedikten veya içtikten sonra benzer belirtiler gördüğünde, gıda zehirlenmesinden şüphelenilebilir. (3)

Zehirlenme Belirtileri daha fazla bilgi için

Zehirlenmenin tedavisi

Gıda zehirlenmesi tedavisi tipik olarak bilindiği takdirde hastalığın kaynağına ve semptomların şiddetine bağlıdır. Çoğu insan için, hastalık birkaç gün içinde tedavi edilmeden giderilir, zira bazı gıda zehirlenmesi türleri daha uzun sürebilir.

Gıda zehirlenmesinin tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

Kaybolan sıvıların yenilenmesi: Sıvılar ve elektrolitler  (vücudunuzdaki sıvı dengesini koruyan sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller) sürekli ishal kaybı nedeniyle gittiğinden yenilemeniz gerekir. Sürekli ishal veya kusmaya sahip bazı çocuklar ve yetişkinler, dehidrasyonu önlemek veya tedavi etmek için bir damar yoluyla tuzlar ve sıvılar alabilecekleri hastaneye kaldırılmaya ihtiyaç duyabilir.

Antibiyotikler: Doktorunuz, belirli bakteriyel gıda zehirlenmesine sahip olduğunuz ve semptomlarınız şiddetli olduğunda, antibiyotik reçete edebilir. Listeria kaynaklı gıda zehirlenmesi hastaneye kaldırma sırasında damar içi antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Tedavi ne kadar çabuk başlarsa, o kadar iyi olur. Hamilelik sırasında, hızlı antibiyotik tedavisi, enfeksiyonun bebeği etkilememesine yardımcı olabilir. (4)

Zehirlenme Tedavisi detayları için

Zehirlenme için tedavi yöntemleri

Zencefil: Gıda zehirlenmesi nedeniyle olanlar da dâhil olmak üzere hemen hemen her türlü sindirim problemini tedavi etmek için mükemmel bir çaredir. Mide yanması, mide bulantısı ve gıda zehirlenmesi ile ilişkili diğer belirtileri durdurmak için öğle veya akşam yemeğini yedikten sonra bir bardak zencefil çayını deneyin. Zencefil çayı yapmak için, bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili bir bardak suda birkaç dakika demleyin, biraz şeker veya bal ekleyin.

Elma sirkesi: Doğal asidik olmasına rağmen elma sirkesinin vücutta metabolize olma şeklinden dolayı alkalin etkisi vardır. Böylece, çeşitli gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletebilir. Gastrointestinal astarı yatıştırır ve bakterileri öldürür, böylece anında rahatlama sağlar. İki çorba kaşığı elma sirkesi bir fincan sıcak suyla karıştırıp yiyecek yemeden önce içebilirsiniz. (5)

Limon: Limonlar antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle rahatlama sağlayabilir. Limon asidi, gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bir çay kaşığı limon suyuna bir parça şeker ekleyip günde iki ila üç defa için. Ayrıca, sisteminizi temizlemek için limon suyunu ılık su ile yudumlayabilirsiniz.

Fesleğen: Fesleğen gıda zehirlenmesinin neden olduğu karın rahatsızlığını hafifletmek için mükemmel bir bitkidir. Mikro organizmalarla mücadeleye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Fesleğenin faydalarını çeşitli şekillerde alabilirsiniz. Günde birkaç kez bir çorba kaşığı bal ile birkaç fesleğenden ayıklanan fesleğen suyu içebilirsiniz. (6)

Tavuk suyu çorbası: Tavuk suyu çorba, hastanın iyileşme sürecine hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bir kişi yavaş yavaş gıda zehirlenmesi probleminden kurtulduğunda, yumuşak olduğu için tavuk suyu çorba verilmeli ve vücut böylece yemeği hemen reddetmeyecektir.

Sarımsak: Sarımsak, gıda zehirlenmesiyle mücadelede etkili olan antiviral, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Her gün bir diş taze sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsak suyu da tüketilebilir. Öte yandan, sarımsak yağı ve soya yağı karışımı, yiyecek tükettikten sonra mideye sürülebilir.

Muz: Potasyum bakımından zengin bir meyve olan muz, gıda zehirlenmesinin çeşitli kötü etkilerini azaltmada yardımcı olur. Muzlar, yumuşak dokuları nedeniyle sindirilmesi kolaydır. Direk yiyebilir ya da püre olarak tüketebilirsiniz. Bu, gıda zehirlenmesi için doğal bir tedavi yöntemidir. (7)

Bal: Balın karnınızı rahatlatması için limon suyu ile karıştırılması mümkündür. Bal hem antibakteriyel hem de mantar önleyici özellikleriyle kendi başına eşit derecede etkilidir. İster günlük 1 çay kaşığı bal yiyin ister çayınıza karıştırın, hepsi iyi olur. Balın, midenizde anormal asit seviyeleri üretmediğinden emin olabilirsiniz.

Su ve diğer sıvılar: Her şeyden çok, susuzluk sizi yorar. Alabileceğiniz diğer sıvılar arasında açık soda ve çok hafif çorbalar veya et suyu bulunur. Süt ürünlerinden, nikotin, alkol ve kafeinden veya çok miktarda mevsimlik bir şeyden kaçının. Özellikle kötü zaman geçirdiğinizde birkaç buz zerresini emmek aslında gıda zehirlenmesinin anında rahatlamasına yardımcı olabilir. (8)

Elma: Elma, reflü ve mide ekşimelerini etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca mide ağrısı ve ishale neden olan bakterilerin gelişmesini önler.

Nane: Gıda zehirlenmesini iyileştirmek için mentol veya sert şekerler veya sakız gibi nane içeren herhangi bir şeyi yemek iyi gelebilir. Yoksa biraz naneyi sıcak su da demleyip çay da hazırlayabilirsiniz. Çözümü süzün ve gün içinde tüketin.

Kişniş: Kişniş, mide zehirlenmesinin yol açtığı yaralanmaları sakinleştirir. Çorbanıza kişniş yaprakları ekleyebilir veya tozunu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kişniş yağı da gıdalardaki zehirli bakterilere karşı savaşabilir. (9)

Bitki çayları: Farklı bitki çay çeşitleri rahatsız edici sisteminizi yatıştırmaya ve bedeninizi sulanmaya yardımcı olabilir. Nane çayı mide üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve mide kramplarını rahatlatabilir. Mide bulantısı yaşıyorsanız, meyan kökü çayı veya papatya çayını deneyin çünkü bu çaylar iltihabı azaltacak ve midenizi rahatlatacaktır.

Rezene: Rezene B vitaminleri, C vitamini, potasyum ve lif gibi pek çok temel besleyici açısından zengindir. Birçok ciddi sağlık problemini ortadan kaldıran antioksidan ve antimikrobiyal etkileri her zaman bilinmektedir. Araştırma ayrıca, gıda zehirlenmesini tedavi etmek ve gıda bozulmasını önlemek için de yararlı olduğu söylenmektedir. Çoğu araştırma, rezene maddenin bakteri ve mantarlara karşı etkili bir önleyici etkisi olduğunu göstermektedir. Geniş spektrumlu antimikrobiyal etkilere sahiptir, yani birçok patojene karşı aktiftir. (10)