Zencefil çayının faydaları nelerdir?


Zencefil dünya genelinde baharat olarak kullanılan faydalı bir bitkidir. Sahip olduğu sağlığa olan faydaları sayesinde; zencefil aynı zamanda sanal bir ecza dolabı olarak kabul edilir. Yapılan çeşitli çalışmalar zencefilin birçok hastalığı tedavi etmede oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Zencefil mide bulantısına karşı, spazma karşı, antifungal, antiseptik, antiviral, anti bakteriyel, antitussive (öksürük kesici) gibi özellikleriyle sağlığınızla yakından ilgilenir. Ayrıca, zencefil vitamin A, vitamin C, vitamin E, B-kompleksi, magnezyum, fosfor, potasyum, silisyum, sodyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-kroten açısından oldukça zengin bir kaynaktır. (1)

Zencefilin çoğu zaman hemen tanınabilir çok farklı bir tadı vardır. Narenciyeyi anımsatan bu bitki sadece baskın bir lezzete değil ayrıca baskın bir aromaya da sahiptir. Pek çok iklimde yetişebilen bu kök bitki özellikle Asya mutfağında oldukça yaygındır. (2)

Zencefil çayını tüketmenin faydaları lezzetinin ve baharat özelliğinin çok ötesindedir. Bu popüler ve şifalı çay sağlık açısından oldukça çok faydaya sahiptir. (3)

 

Zencefil Çayının sağlığa faydaları

 çayının sağlığa faydaları

Kanserle savaşır: Zencefil çayının başta yumurtalık kanseri olmak üzere birçok kanser türünün tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerini yok etmek için oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Daha umut verici olan ise hücrelerin ölmesini durdurup kanser hücrelerine saldırmasıdır. Bu, kanser tedavisi gören insanlar için güzel bir haber olduğu kadar kanserden korunmak isteyenlerin zencefili tüketmeye başlamaları ve günlük besin programlarına eklemeleri içinde oldukça geçerli bir sebeptir.

İrritabl Bağırsak Sendromuna yardım eder: İrritabl Bağırsak Sendromundan muzdarip olanlar zencefili tüketmeye başladıktan sonra hastalığın yaşattığı belirtilerde rahatlama hissedip bundan memnun olacaktır. İlginç olanı zencefili vücudunuza hangi yöntemle aldığınızın öneminin olmamasıdır; zencefil kökünü yemeklerde kullanmak, takviye olarak almak ya da çayını demlemek fark etmeksizin hepsi bağırsak ve sindirim sistemini sakinleştirmede etkili olacaktır. (4)

Mideyi yatıştırır: Zencefilin en büyük yeteneklerinden biri mide bulantısı ile mücadele etmesidir. Böylece hasta hissettiğiniz zaman zencefil çayı içerek mideye yardımcı olabilirsiniz. Maryland Üniversitesinde zencefil üzerine yapılmış birçok çalışma gösteriyor ki; rutin hastalıkları, sabah bulantılarını tedavi ettiği gibi kemoterapi ve ameliyat sonrası oluşan mide bulantılarına da iyi gelmektedir. Tabi ki bütün çalışmalar bu fikre katılmıyor çünkü mide problemi çeken herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Kas ağrılarını rahatlatır: 2010 yılında basılan “The Journal of Pain” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; zencefil anti-inflamatuar özelliğine sahiptir bu nedenle egzersiz sonucu oluşan kas ağrılarını rahatlatmaya oldukça yardımcıdır. (5)

Beyin sağlığını korur: Bazı çalışmalar, zencefil ve zencefil çayının beyindeki oksidatif stresle mücadeleye yardım etmekte; yaşa bağlı olarak oluşan beyindeki gerilime nedeniyle görülen Alzheimer, bunama ve Parkinson hastalığı gibi hastalıkların oluşmasının engellemesine iyi gelmektedir. Zencefilin sahip olduğu antioksidanlar beyin hücrelerinin tehlikelerden korunmasını sağlar, doğal ve yavaş bir yaşlanma sürecine destek olur.

İştahı düzenler: Durgun bir metabolizmaya ya da sindirim sistemine sahip olanlar için ihtiyaç duydukları besinleri almak için yeterli iştaha sahip değillerdir. Zencefil, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan yiyecekleri tüketebilmeleri için iştah sıkıntısı olan kişilere yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide asidini ve sindirim enzimlerini dengeler, böylece açlık sinyallerini ve sindirimi düzenler. (6)

Menstrual rahatsızlıkları giderir: Zencefil çayını içmek bu karışımdan yararlanmanın tek yolu değildir. Eğer adet döngüsü sırasında kramptan şikâyetçiyseniz; sıcak zencefil çayına temiz bir havluyu batırıp alt karın bölgesine uygulamayı deneyin. Zencefil çayının etkisi ağrıları azaltır ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda zencefilli ballı bir fincan çay da içebilirsiniz.

Doğurganlığı artırır: Bazı insanlar zencefil çayı içmenin erkekler için afrodizyak olarak çalıştığını böylece doğurganlığın artımına yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Solunum problemleriyle mücadele eder: Zencefil çayı soğuk algınlık nedeniyle oluşan tıkanıklığın açılmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Çevresel problemler ve alerji nedeniyle oluşan solunum belirtileri için bir fincan sıcak zencefil çayını deneyebilirsiniz. (7)

Kan dolaşımı artırır: Zencefilin sahip olduğu vitaminler, mineraller ve amino asitler  kan dolaşımını artırır böylece kalp problemleri yaşama riskini azaltmaya yardımcı olur. Zencefil arterlerde yağın oluşmasını önleyerek kalp krizi ve inme riskini engeller. (8)

Kilo verdirir: Zencefil çayı çeşitli yollarla kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İlk olarak, aşırı olan yağları yakabilir; ikinci olarak uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, kalori alımı daha az olacaktır ve istenmeyen kiloların alımını engellenecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayan antioksidanlar içerir. Her gün bir fincan zencefil çayı sağlığınıza oldukça yardımcı olmaktadır. (9)  Bağışıklık sistemi vücudu korumak için tasarlanmış bir dizi karmaşık süreçten sorumludur. Bazen bağışıklık sistemini aşırı aktif hale gelebilir ve bu da istemeyen durumlar yaratır. Zencefilin düzgün ve dengeli çalışan bir bağışıklık sistemine olan katkıları bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Zencefilin aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını geliştirdiği de bu çalışmalarla vurgulanmıştır. (10)

Ağız temizliğini sağlar: Zencefil gazlı içecek üretiminde de kullanılmaktadır. İçilen zencefilli bir içecek zencefilin anti-mantar ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde diş ve diş eti sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

Stres ve endişeyi azaltır: Zencefil kökünün başka sağlıklı bir faydası ise sakinleştirici özelliğe sahip olmasıdır. İş yerinde yaşanan stresli bir günün ardından zencefilli bir çay ya da içine zencefil dilimleri eklenmiş yeşil çay deneyin; bitkinin yatıştırıcı özellikleri sizi daha rahat ve sakin hissettirirken endişe ve stresi azaltmaya destekçi olacaktır.

Soğuk algınlık, grip ve öksürüğe yardımcı olur: Eğer soğuk algınlık yüzünden keyifsiz ve güçsüz hissediyorsanız bir fincan zencefil çayı tüketebilirsiniz. Hafif bir sıcaklık hissettirirken aynı zamanda solunum yollarındaki daralmayı açarak daha kolay nefes alınımı destekler. (11)

Migren ve baş ağrılarını rahatlatır: Migren ve baş ağrısından muzdarip olanlar zencefil çayını tüketerek ağrıyı rahatlatabilir. Yapılan çalışmalar, zencefil çayının iltihapla, kronik ve inatçı baş ağrılarıyla savaştığını kanıtlamıştır. (12)

Zencefil çayı tarifi

Zencefil çayının hazırlanışı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
 • 2 fincan su
 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı limon suyu
 • İsteğe bağlı olarak: Tarçın, ekinezya, papatya, nane, kırmızıbiber

 

 1. Zencefilin kabuklarını soyun ve ince ince dilimleyin.
 2. Zencefili ve isteğe bağlı olan bitkilerden seçtiklerinizi aynı kaba koyun.
 3. Suyu kaynatın ve bitkilerin üzerine dökün, 10 dakika demlemeye bırakın.
 4. Limon suyunu ve balı ekleyin. Tercihe göre sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. (13)

Soğuk algınlık ve grip için zencefil çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil parçaları
 • 10 adet fesleğen yaprağı
 • Yarım çay kaşığı toz çay
 • Şeker

Zencefili ezin, fesleğen yapraklarını bıçakla kesin.

1 bardak suyu kaynatın.

Çay tozunu atın ve kaynamaya başladığında zencefil ve fesleğeni ekleyin daha sonra ateşi kapatın.

İsterseniz şeker ekleyin ve iyice karıştırın. (14)

Limonlu, ballı, zencefilli çay

Limon: Bağışıklık sistemini güçlü tutar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize eden yüksek oranda C vitamini içerir. İltihap ve şişkinliği azaltır.

Zencefil: Eğer soğuk algınlık ya da grip varsa vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda bozulmuş mideyi, baş dönmesini, bulantıyı, kusmayı tedavi eder.

Bal: Doğal bir öksürük kesici ve boğaz yumuşatıcısıdır. Enfeksiyonla mücadele için vücuda yardım eder ve ateş riskini azaltır. Balın doğal tatlılığı zencefil ve limonun ekşiliğini dengeler.

 • İyice temizlenmiş 2 limon
 • İşaret parmağı büyüklüğünde 2 adet taze zencefil
 • Ham bal
 • 12 adet küçük kavanoz

Limon ve zencefili dilimleyin daha sonra kavanozların içine yerleştirin. Balı yavaşça zencefil ve limonların üstüne dökün ve iyice etraflarını sarmasına izin verin. Balı üstü dolana kadar doldurun sonra kapağı kapatın. Buzdolabında saklayın, zaman içinde jöle kıvamını almaya başlayacaktır. Yatıştırıcı bir çaya ihtiyaç duyulduğunda, bu karışımdan 2-3 kaşık bir fincana koyun ve üstüne sıcak suyu dökün. İçinde limon ve zencefil parçalarının da olmasına özen gösterin. 3-4 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra çayınızı yudumlayın. (15)

Zencefil çayının zararları

Zencefil çayını aşırı miktarlarda içmek yan etkilere neden olabilir, ancak bunlar çok nadirdir. Bu yan etkilerin bazıları mide ekşimesi, ishal veya ağızda tahriş olabilir. Zencefil çayı tüketimi için dozaj talimatları vardır. Bu yan etkilerden herhangi biri deneyim edilmişse zencefil çayı içimi durdurulmalıdır. Zencefil çayı alımı sınırlı olmalıdır ve kişi aşağıdaki gruplara dâhilse mutlaka doktora danışılmalıdır;

 • Hamilelik: Bazı raporlar hamilelikte sabah bulantıları için zencefil çayını önerilirken çocuk düşünme riskinin yükseltildiğini iddia etmiştir. Bazı insanlarda zencefil çayının foetal hormonlarını etkilemesinden korkmaktadır.
 • Diyabet: Zencefil kan şekerini düşürebilir. Buna bağlı olarak, tedavinin doktor tarafından ayarlanmasına ihtiyaç duyulabilir.
 • Kanama bozukluğu: Zencefil aynı zamanda kanama riskini artırabilir.
 • Kalp hastalıkları: Zencefili çok yüksek dozda almak kalp hastalığının daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız zencefil tüketmek için doktorunuza danışmanız gerekebilir.
 1. Yavaş kan pıhtılaşması için alınan ilaçlar: Yavaş kan pıhtılaşması için ilaç kullanılıyorsa zencefil tüketimi sınırlı olmalıdır. Ayrıca zencefil kan pıhtılaşmasının yavaş olmasından dolayı kolayca morarmaya ya da kanamaya neden olabilir.
 2. Diyabet için alınan ilaçlar: Zencefille diyabet ilaçlarını beraber kullanmak kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Eğer düzenli olarak zencefil çayı tüketmeyi planlıyorsanız ilaçların dozunun tekrar doktorunuz tarafından ayarlanması gerekebilir.
 • Yüksek tansiyon için alınan ilaçlar: Kan basıncını düşürmek için zencefil çayını yine bunun için alınan ilaçlarla tüketmek tansiyonu çok fazla düşürebilir. Bu da düzensiz kalp ritmine sebep olabilir. (16)

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)