Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir?


Bir zeytin ağacı aynı zamanda bir sağlık hazinesidir. Zeytin ağacının yaprakları yüzyıllardır kullanılmaktadır ve sağlığa olan faydalarının bir kısmı kanıtlanmıştır. Yeni çalışmalar ise, zeytin yaprağı çayının ve ekstresinin şaşırtıcı özelliği nedeniyle yarattığı sağlık faydalarını kanıtlamaya devam etmektedir.

Zeytin yaprağı çayı virüslerin çoğalmasını engelleyerek onlarla savaşır. Ayrıca düşük kolesterol yardımcı olduğu gibi düşük kan basıncına da etki etmektedir. Diğer yandan kan şekerini azaltmaya yardımcı olduğu gibi yorgunluğu da azaltmaktadır. Zeytin yaprağı çayı bakteriyel enfeksiyonlarla savaştığı için mantar enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardım etmektedir. Soğuk algınlıkla mücadele için oldukça mükemmel bir yol olan zeytin yaprağı çayı bağışıklık sistemini oluşturarak dengeli ve güçlü bir vücudu desteklemektedir. Viral enfeksiyonlarla da savaşırken vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. (1)

Zeytin yaprağı çayının sağlığa faydaları

Zeytin yaprağı çayının sağlığa faydaları

Anti-bakteriyel, anti-virüs, anti-fungal özelliklere sahiptir: Zeytin yapraklarının barındırdığı oleuropein isimli aktif bir madde zararları bakterilerle savaşırken diğer yandan vücuttaki yararlı bakterilerin de korunması için yardımcı olmaktadır. Bu nedenle zeytin yaprağı çayı grip ve üst solunum yolları gibi enfeksiyonların neden olduğu mikroplarla baş edebilen baş bileşikleri içermektedir.

Sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olmaktadır: Zeytin yaprağı kan damarlarını rahatlatır ve atardamar duvarlarında plak birikmesini önlemektedir. Diğer yandan kan basıncının düşmesine sebep olan aritmi durumundan vücudu koruyarak sağlıklı bir kalp oluşumunu desteklemektedir.

Kemik sağlığına destek olur: Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesinin, vücuttaki kemiklerin büyümesinden sorumlu olan hücreler olan osteoblastların hızını arttırmak yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu durum özellikle kadınların yaşlanma sürecinde kemik kütlesinin tutunmasına yardımcı olmaktadır.

Yağ yakımına yardımcı olur: Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesinin vücudumuzun daha kolay yağ yakması için izin veren bir madde bilinen thermogenin artırılmasına etki ettiği gösterilmiştir. Aynı zamanda tiroid hormonu ve adrenalini yükseltmek için gösterilen zeytin yaprağı çayı sindirimi geliştirmeye de yardımcı olmaktadır.  (2)

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zeytin yaprakları geleneksel olarak, bağışıklık sisteminin işleyişini geliştirmek ve istilacı organizmalara karşı savaşmak üzere vücudun çabaları artırmak için kullanılmıştır. Taze zeytin yapraklarından yapılmış bir sıvı ekstresinin antioksidan kapasitesi neredeyse çift yeşil çay özü kadardır. Bağışıklık sistemini artırmak için doğal maddelerden biri olan C vitamini açısından oldukça yüksek olduğu için vücut için çok destekçidir.

Soğuk algınlık ve gribe yardımcı olur: Zeytin yaprağı çayı farklı virüslere karşı savaşmada oldukça mükemmel bir performans sergilemektedir. Bu özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta, zeytin yaprağı çayı viral hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bu viral hastalıkların en yaygın ve en çok bilinenleri ise soğuk algınlık, nezle ve herpes hastalıklarıdır.

Kötü kolesterolü engeller: Tüm bu avantajlarına ek olarak, zeytin yaprağı oksidasyon engelleyerek kötü kolesterol (LDL) oluşumuyla mücadele edebilmektedir. Bu okside kolesterol “kötü” kolesterol olarak bilinmekte ve sağlığımız için zararlı olarak kabul edilmektedir. (3)

Antioksidan etkisine sahiptir: Zeytin yaprağının içerdiği fenoller, serbest radikallerin etkisinin nötralize olmasına yardımcı antioksidanlar içermektedir. Bu zararlı radikaller DNA’nın oluşturulması sürecine zarar veren aktif maddelerdir. DNA hasarlı çoğaldığında yaş hücrelerinin daha hızlı hareket etmesine neden olmaktadır.

Enfeksiyonlarla savaşır: Zeytin yaprağı çayının en yaygın kullanımlarından biri ise vücutta çeşitli iltihapların iyileşmesinde etkili olmasıdır. Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesi anti-mikrobik özellikleri inflamasyonu azaltmakta ve daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır.

Düşük kan basıncına etki eder: Yapılan çalışmalar oleuropein maddesinin kan damarlarını rahatlattığı bu nedenle düşük kan basıncı ve hatta kan pıhtısı oluşumunu önlemenin mümkün olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, zeytin yaprağı da düzensiz kalp atışı ile koroner arterlerde kan akımını artırmak ve kan şekeri düzeylerini düzenlemek için oldukça etkili olabilmektedir. (4)

Kanseri önlemektedir: Bazı araştırma antioksidanların karaciğer, meme ve prostat kanseri gibi kanserler ve tümörleri tedavi edebileceğini göstermiştir. Bunlar yapılan ön çalışmalar olsa da, zeytin yaprağı çayındaki antioksidanlar DNA onarımını koruyarak, oluşabilecek durumlar içinde önleyici bir rol oynayarak yardımcı olmaktadır. (5)

Zeytin yaprağı çayı tarifi

Zeytin yaprağı çayının hazırlanışı

Kendi evinizde zeytin yaprağı çayını hazırlamak için zeytin ağacından topladığınız yaprakları evde kurutmanız yeterli olacaktır. Bu kurutulmuş zeytin yapraklarından 2-3 çay kaşığı aldığınızda 2 bardak su eklemelisiniz. Kaynar suyun içine ufalanmış yaprakları ekleyin ve 5-10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Bu çayı süzgeç yardımıyla süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Zeytin yaprağı çayının sağlığa olan faydalarını gözlemlemek için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. (6)

Melisa otlu, ballı zeytin yaprağı çayı tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı taze melisa otu (limon otu) yaprakları
 • 1/4 su bardağı zeytin yaprağı
 • Tatlandırmak için bal

Hazırlanışı: Suyu kaynatın ve bir kaba koyduğunuz melisa otu ve zeytin yapraklarını üstüne dökün.

Daha sonra favori sürahinizin içine dökün ve yaprakları süzerek soğumasını bekleyin.

Tatlandırmak için balı ekleyin.

Buzdolabında beklettiğiniz soğuk çayı buzlarla beraber servis edebilirsiniz.

Sakinleştirici zeytin yaprağı çayı karışımı tarifi

Malzemeler:

 • 3 parça melisa otu (limon otu)
 • 2 parça zeytin yağı yaprağı
 • 1 kısım lavanta çiçeği
 • 1 parça gül yaprağı
 • 1 kısım nane yaprağı
 • 1 parça kantaron
 • 1 parça mercanköşk
 • Tatlandırmak için vanilya veya bal

Bir kapta bütün bitkileri ve çiçekleri karıştırın. Cam bir kavanozda saklayın. Kullandığınız zaman 1 fincan başına 1-2 çay kaşığı bu karışımdan alınız. Üzerine sıcak suyu dökün ve 3-8 dakika boyunca demlemeye bırakın. Tatlandırmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Günde 3 fincan içebilirsiniz. (7)

Zeytin yaprağı çayının zararları

Zeytin yaprağı çayının kan basıncını düşürmede ki şaşırtıcı gücü nedeniyle bazı önlem olmadan zeytin yaprağı çayı alınmamalıdır. Bu çay kandaki kan basıncını ve glikoz seviyesini düşürmektedir. Düşük kan basıncı ve glikoz seviyelerine sahip olanlar için bir tehdit haline gelebilmektedir.

Zeytin yaprağı çayı kan basıncını azaltmak ve glikoz düzeyleri dengelemek için kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek tehlikeli bir duruma neden olabilir. Bu çayın tüketimi kan basıncı seviyelerine etki ettiği zaman baş dönmesine neden olabilir eğer böyle bir durumda araba kullanıyorsanız ölümcül sonuçlara sebep olmadan önlem almalısınız.

Kan basıncı düzeylerini kontrol altında tutmak ve çayı tüketmeden önce bir doktordan fikir almak en doğrusu olacaktır.

Eğer şeker hastalığınız var ise zeytin yaprağı çayını günlük olarak tüketmenize doktorunuzun kesinlikle onay verdiğinden emin olun. (8)

Hamilelik ve emzirme döneminde zeytin yaprağı çayı tüketimi: Zeytin yaprağı çayının ve ekstresinin kullanımının yan etkileriyle ilgili çok az kaynak olması nedeniyle herhangi bir risk oluşturmaması için hamile ve emzirme döneminde olan kadınların zeytin yaprağı çayını tüketmesi tavsiye edilmemektedir. (9)

Tavsiyeler

Zeytin yaprağı çayını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayını demlemek normal çaya göre daha uzun sürebilir. Hazırladığınız çayı hem soğuk hem de sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayını marketlerden çay poşetleri halinde temin edebilirsiniz. Bu durumda ölçüleri de kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Diğer bitkilerle karıştırıp yeni lezzetler yaratabilirsiniz. (10)